Bieganie to sport dla każdego. By go uprawiać nie potrzebujesz drogiego sprzętu i specjalnych obiektów. Biegać można wszędzie, o każdej porze i w dowolny sposób...
fit.pl
2013-08-07 00:00
Udostępnij
Biegać każdy może
run1No może niezupełnie, bo poprawna technika może przełożyć się na większe postępy. Tylko jak biegać poprawienie technicznie?

Oto odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez początkujących amatorów biegu.

Gdzie biegać?

Biegać można dosłownie wszędzie, ale jeśli nie masz zamiłowani do off-roadu wybierz bardziej bezpieczne, równe trasy. Jeśli mieszkasz w mieście wybieraj parki i mało uczęszczane ulice. Postaraj się też unikać chodników. Twardszy od asfaltu beton zwiększa ryzyko kontuzji. Najbardziej bezpieczne są ubite ścieżki parków oraz innych terenów zielonych.

Kiedy biegać?

Każdy biegacz ma swoją ulubioną porę. Nie ważne czy wybiegasz z domu rano, w południe czy wieczorem. Poranne bieganie nastraja pozytywnie na cały dzień, ale jest najbardziej podatne na kontuzje. Mięśnie po nocy są jeszcze nierozciągnięte, dlatego niezbędna jest dokładna rozgrzewka. Południe i popołudnie są dobre wiosną, ale latem, wysoka temperatura może szybko zniechęcić do biegania.

Jaka postawa?

Wielu początkujących biegaczy ma problem z wypracowaniem poprawnej sylwetki. Biegać należy wyprostowanym. Pochylanie się do przodu lub garbienie nie tylko wygląda nieestetycznie, ale to także prosty przepis na kontuzję. run2

Lądować na palcach czy pięcie?

W zasadzie nie ma jednej szkoły, która kategorycznie określa sposób biegania. Chodząc boso naturalnym odruchem jest stawianie na ziemi najpierw znajdującej się pod palcami poduszki. Zakładając amortyzowane buty większość ludzi ląduje na pięcie. To naturalny odruch, bo ciało przystosowuje się do ruchu zależnie od panujących warunków. Biegając rekreacyjnie nie warto ćwiczyć sztucznych nawyków. Dlatego najlepiej pozwolić ciału na dobranie optymalnego sposobu poruszania się.

Oddychać nosem czy ustami?

Podobnie jak w przypadku lądowania odpowiedź jest prosta. Każdy biegacz oddycha tak jak mu jest wygodniej. Oczywiście powietrze wdychane nosem jest oczyszczone i ogrzane, jednak w trakcie wyczerpującego biegu trudno utrzymać wyłącznie tą formę oddychania. Warto nauczyć się korzystać z przepony, a sam nawyk oddychania podczas wysiłku wypracuje się samoczynnie.

www.fit.pl