Zanim zaczniesz wykonywać poszczególne ćwiczenia skonsultuj się z lekarzem i sprawdź, które Twoje dolegliwości mogą być przeciwwskazaniem do ćwiczeń.
Wraz wiekiem mięśnie wiotczeją, dlatego, aby na dłużej zachować je w dobrej formie, skorzystaj z kilku ćwiczeń siłowych wzmacniających ich sprężystość i utrzymujących je w dobrej kondycji.
Ćwiczenia równowagi dla seniora: ćwicz mięśnie ud i bioder
Stań prosto (dla zachowania równowagi możesz trzymać się barierki, krzesła lub innych stabilnych sprzętów). Zginaj powoli nogę w kolanie. Utrzymaj ją w tej pozycji a następnie opuść. Kilka razy powtarzaj ćwiczenie najpierw jedną nogą (pierwsza seria) potem drugą.
Tym razem stojąc prosto i trzymając się stołu, krzesła lub innej podpory, powoli zginaj jedno kolano przyciągając je do klatki piersiowej. Biodra i talia pozostają na swoim miejscu. Wytrzymaj kilka sekund w tej pozycji, następnie to samo wykonaj z drugą nogą.
Rozciąganie dla seniora: zewnętrzne mięśnie bioder i ud dla seniora
W leżeniu na plecach, na podłodze (połóż się na specjalnej macie lub wygodnym dywanie) ugnij kolana stopy i ręce płasko leżą na podłodze. Następnie zniżaj powoli nogi ku dołowi, prostując je tuż przy podłodze. Powtarzaj ćwiczenie z obiema nogami lub na przemian. Ćwiczenie wykonuj powoli.
Przykładowe, podstawowe ćwiczenia możesz wzbogacić o kolejne elementy w miarę nabierania wprawy i poprawy kondycji. Wzbogacając trening możesz różnicować go, dołączając ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak: rower, pływanie lub szybszy spacer, dzięki czemu wydolność organizmu poprawi się na tyle, by przystąpić do poważniejszych ćwiczeń sprawnościowych np. w klubie fitness.