Terapia na nartach umożliwia pracę z pacjentami – szczególnie dziećmi – dotkniętymi autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, uszkodzeniami rdzenia kręgowego czy upośledzeniami wzroku i słuchu. Może być prowadzona zarówno w zimie na świeżym powietrzu, jak i w specjalnych ski-laboratoriach. Ogromną zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość organizacji zajęć przez cały rok.
- Ski terapia to nowatorskie podejście do leczenia różnego rodzaju schorzeń, głównie dziecięcych. Do tej pory przeprowadzaliśmy zajęcia dla niepełnosprawnych na specjalnych urządzeniach – skipolach, jednakże obecnie dużo lepsze efekty daje praca na całorocznych narciarskich stokach zjazdowych. To innowacyjne rozwiązanie pozwala m.in. na właściwą asekurację pacjenta w czasie zajęć na sprzęcie. W efekcie nasi podopieczni osiągają lepsze efekty niż pierwotnie. – mówi Marcin Ogorzałek, właściciel szkoły carvingu Ogorzałek Carving S’cool oraz instruktor narciarstwa rehabilitacyjnego.
- Narciarski stok treningowy to już nie tylko sport i rozrywka, ale teraz urządzenie pełni także istotną funkcję rehabilitacyjną. Jesteśmy na etapie tworzenia nowatorskich programów leczenia osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem naszych całorocznych stoków narciarskich Gornostay. Negocjujemy również otwarcie pierwszych w Polsce ośrodków rehabilitacyjnych, gdzie pacjenci będą mogli odbywać zajęcia ski terapii na oferowanych przez naszą firmę narciarskich stokach treningowych. – mówi Damian Sierzputowski, prezes zarządu spółki Mazuria-Bravo.
Narciarski stok treningowy Gornostay to unikalna, przesuwająca się taśma imitująca śnieżne pokrycie, przeznaczona do jazdy na nartach i snowboardzie oraz napędzana specjalnym mechanizmem. Do zjazdu wykorzystywane są prawdziwe narty, buty narciarskie, kijki czy snowboard. Nowatorskie rozwiązanie przeznaczone jest do montażu w obiektach sportowych, rekreacyjnych i handlowych, a także w ośrodkach rehabilitacyjno-wypoczynkowych. 30 minut ćwiczeń z osobą niepełnosprawną na całorocznym stoku narciarskim daje takie same efekty jak trzygodzinna gra w koszykówkę na wózku inwalidzkim.
www.fit.pl