Ból pleców to nie jedyny sygnał ostrzegawczy, jaki wysyła nam kręgosłup, kiedy woła o pomoc
fit.pl
2012-01-10 00:00
Udostępnij
Kręgosłup także woła o pomoc!
Migrena i zawroty głowy, pogorszenie widzenia, mrowienie lub drętwienie palców u rąk albo nóg, bóle brzucha, serca czy nerek – wszystko to może świadczyć o tym, że z kręgosłupem dzieje się coś niedobrego

Niepokojące sygnały

Bole stawow bol plecow Pure Yucca bol stawow CaliVitaLista dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Na dodatek nie zawsze są one dla nas czytelne. Sprawdźmy, co może nam dolegać. Często są to bóle szyi, karku, krzyża albo powtarzające się przez długi czas bóle innej, odległej od kręgosłupa części ciała. Pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, np. gdy długo pracujemy w ogródku z pochyloną głową, podczas siedzenia przy komputerze albo stania przy desce do prasowania. Zwykle są związane z nadmiernym napięciem pewnych grup mięśni. Czasem dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowe objawy, np. drętwienie dłoni czy przeczulica skóry na plecach albo na głowie. Innym razem nic nas nie boli, ale za to np. przed oczami od czasu do czasu pojawiają się ciemne mroczki albo bez wyraźnego powodu kręci nam się w głowie. Rodzaj i nasilenie objawów zależą od tego, jaka część kręgosłupa jest przeciążona.
 

Kręgosłup szyjny – zawroty głowy
 

Nie dość, że głowa opiera się i porusza na delikatnych kręgach, a to szybko prowadzi do zwyrodnień, dodatkowo ten odcinek kręgosłupa jest szczególnie często nieprawidłowo obciążany lub przeciążany na skutek np. pochylania głowy nad książką czy spania w złej pozycji. Dlatego pierwsze sygnały ostrzegawcze może wysyłać już w młodym wieku. Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, ramion czy karku, spowodowanego zbytnim napięciem mięśni z powodu stresu lub zmęczenia.
 

Wiele osób skarży się na ból głowy przypominający migrenę, który obejmuje kark i promieniuje do czoła. Mogą towarzyszyć mu nudności, światłowstręt, wymioty czy mroczki. Występuje głównie rano oraz w określonych pozycjach i przy pewnych ruchach głowy (np. pochylenie do przodu czy nagły skręt w bok). Bóle oczu, pogorszenie wzroku, słuchu czy smaku, szumy i dzwonienie w uszach, zawroty głowy, trudności w przełykaniu, drętwienie karku i mrowienie w palcach, nawet chwilowa utrata przytomności – mogą zwiastować problemy z kręgosłupem. Dolegliwości są wynikiem podrażnienia korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych, a także zaburzenia ukrwienia na skutek ucisku na tętnice kręgowe (czasem nawet dochodzi do zamknięcia tętnicy).
 Kręgosłup piersiowy – ból serca
 

Wiele sygnałów wskazuje na choroby internistyczne. Ból może być umiejscowiony w okolicy mostka. Często też pojawia się między łopatkami i przez nerwy międzyżebrowe promieniuje półkoliście wokół klatki piersiowej (mamy wrażenie, że bolą nas żebra). Jest symetryczny albo występuje po jednej stronie ciała. Gdy boli po lewej, myślimy, że to serce, gdy po prawej, że wątroba. „Ból serca” nasila się przy wdechu. Może towarzyszyć mu duszność, kurcze oskrzeli (przypominają astmę), zaburzenie krążenia z wysokim lub za niskim ciśnieniem. Takie bóle przytrafiają się aktywnym zawodowo 35–45-latkom, przemęczonym, żyjącym w ciągłym stresie. Potrafią zwieść nawet doświadczonego lekarza. Wtedy chorzy lądują w szpitalu z podejrzeniem choroby wieńcowej, a nawet zawału.
 

Kręgosłup lędźwiowy – nogi jak z waty
 

Obok karku jest najbardziej obciążony. Wprawdzie kręgi lędźwiowe są mocne, ale to nie chroni przed dolegliwościami. Dlatego aż 2/3 wszystkich schorzeń kręgosłupa dotyczy tego odcinka. Objawiają się przewlekłym lub ostrym bólem w okolicy krzyża lub w pasie. Ból może promieniować do jednej lub obu nóg albo do jednego lub obu pośladków. Czasem wydaje się, że boli brzuch czy nerka. Nierzadko do złudzenia przypomina ból towarzyszący miesiączce lub problemom ginekologicznym. Często jedynym sygnałem, że coś dzieje się z kręgosłupem, jest mrowienie i drętwienie jednej lub obu nóg. Wszystkie tego typu dolegliwości pojawiają się w wyniku przeciążeń i/lub zmian zwyrodnieniowych.

www.fit.pl