Kyfoplastyka balonowa jest skuteczna zdaniem prof. Wojciecha Beutha z kliniki neurochirurgii i neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. Stosuje się ją w przypadku złamań kregosłupa spowodowanych osteoporozą, a także złamaniach po wypadkach,. Do tej pory przeprowadzono już kilka takich zabiegów
Zabieg trwa godzinę. Z pomocą specjalnej prowadnicy, wprowadza się do kręgu specjalny balon. Ten rozprężając się unosi złamany trzon na odpowiednią wysokość. Wówczas balon jest usuwany, a powstała jama wypełniana specjalnym cementem.
Zabieg jest mało inwazyjny. Po wybudzeniu chorzy mogą od razu chodzić, a w pierwszej dobie po operacji są wypisywani do domu. U 90 proc. z nich chorych udaje się zlikwidować ból, u pozostałych zmniejsza się jego nasilenie.
Bydgoska klinika jest jedyną w regionie, która przeprowadza tego typu operacje. Zabiegi te mają wejść do katalogu usług kliniki.
Kyfoplastyka balonowa (BKP) daje korzyści pacjentom z niektórymi złamaniami osteoporotycznymi, nowotworowymi lub urazowymi trzonów kręgosłupa. W odróżnieniu od postępowania nieoperacyjnego następuje wyraźna poprawa jakości życia i wykonywania codziennych zajęć, oraz redukcja ilości dni spędzonych w łóżku. Około 393 000 pacjentów i 460 000 złamań kręgosłupa na świecie zostało zaopatrzonych przy pomocy procedury BKP (stan na pierwszy kwartał 2008 r.) od pojawienia się metody w 2000 r.
www.fit.pl