Stres jest częścią naszego życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Statystyki przeprowadzonych badań alarmują że, stres w miejscu pracy wzrasta (niezależnie od stanowiska) pociągając za sobą duże straty dla gospodarki, związane ze spadkiem produktywności
fit.pl
2010-11-12 00:00
Udostępnij
Masaż biurowy, a zdrowie pracownika
Pewien poziom stresu jest oczywiście zjawiskiem pożądanym, jednakże coraz częściej zbyt duży stres w pracy prowadzi do wielu chorób przewlekłych.

Według innych statystyk, około 70% osób wykonuje siedzącą pracę biurową. Ponadto, podczas całego życia zawodowego siedzimy przez 80,000 godzin.
 

Masa%C5%BC%20w%20biurzePozornie lekka praca biurowa stwarza wiele zagrożeń dla wykonujących ją osób. Osiem na dziesięć osób skarży się na silne bóle kręgosłupa, wywołane zmniejszona aktywnością fizyczna oraz pozostawaniem w tej samej pozycji, przez większość czasu w pracy. Za wyjątkiem bólów i stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa, do najczęstszych chorób związanych z pracą biurową należą: przewlekłe zapalenia stawu barkowego, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty oraz zapalenia ścięgien i pochewek. Pojawiają się również zaburzenia menstruacji, poronienia czy impotencja.

Choroby pracowników niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie każdej firmy, a mowa tutaj m.in. o zwiększeniu absencji wśród pracowników, wzroście zwolnień chorobowych, spadku produktywności i ogólnym złym samopoczuciem.

Masa%C5%BC%20w%20biurze2Masaż jest idealnym rozwiązaniem dla tego typu dolegliwości pojawiających się w miejscu pracy, a dokładniej - masaż biurowy Work Site. Został on stworzony specjalnie z myślą o osobach wykonujących siedzącą pracę biurową, przed komputerem. Sam masaż trwa około 10 minut (czyli nie więcej niż przerwa na kawę, czy papierosa).

Pracownik siada na specjalnie zaprojektowanym ergonomicznym krześle, przyjmując pozycję, która zmniejsza napięcie mięśniowe. Osoba masowana nie ściąga odzieży (masaż jest wykonywany przez ubranie), nie używa się olejków, ani kremów do masażu. Terapeuta skupia swoją uwagę na górnej części ciała pacjenta tj. kręgosłupie, szyi, karku, ramionach. Odpowiednio dobrane przez niego chwyty pozwalają na to, aby efektywnie rozluźnić napięte mięśnie, uwolnić osobę masowaną od ewentualnych bólów kręgosłupa oraz nagromadzonych napięć.

W Polsce idea masażu w biurze pozostaje nadal niedoceniona. Natomiast na zachodzie Europy przeprowadzone badania dotyczące wpływu tej terapii na pracowników biurowych wykazały, że masaż w miejscu pracy :
• zwiększa czujność i koncentrację (pracownicy stają się bardziej produktywni),
• zmniejsza stres ( w miejscu pracy panuje przyjazna atmosfera),
• zmniejsza ilość bólów kręgosłupa, głowy ( możliwość skupienia się na swoich obowiązkach),
• poprawia jakość snu ( pracownik zregenerowany i w pełni gotowy do pracy),
• zmniejsza ryzyko zmęczenia (pełna koncentracja na obowiązkach).


Podsumowując, czy przy niewielkich kosztach wykonania masażu pracodawcy zdecydują się na tak opłacalną inwestycje w swoich pracowników? W końcu pracownicy to największy skarb pracodawcy, a ich lojalność bezcenna.

Autor: mgr fizjoterapii Tomasz Mendak, Klinika Ciała bodylab.pl

www.fit.pl