Metoda jest zalecana dla pacjentów cierpiących na różne schorzenia (m.in. stany zapalne stawów, stercza, pęcherza moczowego, sutka i korzonków nerwowych, jak również artretyzm, gruczolak stercza oraz bóle pleców różnego pochodzenia)
Wibroakustyczne metody leczenia i profilaktyki chorób po raz pierwszy znalazły zastosowanie w praktyce pod koniec XX wieku, stanowią więc stosunkowo nowy sposób terapii. Została ona potwierdzona zarówno w praktyce, jak i w wyniku przeprowadzonych badań klinicznych, jednakże brakowało do tej pory opracowań naukowych w języku polskim stanowiących analizę skuteczności terapii wibroakustycznej. Jednakże niedawno sytuacja ta uległa zmianie.
W październiku 2010 r. obroniona została pierwsza w Polsce praca magisterska poświęcona tematyce masażu wibroakustycznego jako metody leczenia. Celem pracy była ocena skuteczności działania przeciwbólowego terapii wibroakustycznej u pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, a także jej wpływ na ilość przyjmowanych środków przeciwbólowych oraz aktywność ruchową i czynności życia codziennego. Praca zatytułowana jest "Ocena wyników leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym masażem wibroakustycznym", a jej autorką jest mgr Patrycja Mrozek, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Promotorem pracy był dr hab. n. med. Zbigniew Dudkiewicz, profesor nadzwyczajny UM.
Autorka w swojej pracy przedstawia anatomię i biomechanikę odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz etiopatogenezę bólów kręgosłupa w tym odcinku, by następnie przejść do omówienia współcześnie stosowanych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Przedstawione i omówione są zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii (ciepłolecznictwo, leczenie zimnem, sonoterapia i elektroterapia), działanie masażu klasycznego oraz leczenia farmakologicznego i operacyjnego. Na tle tych dotychczas stosowanych metod przedstawione zostało zastosowanie wibroakustyki w kompleksowym leczeniu narządu ruchu wraz z oceną jej skuteczności. Jak informuje autorka we wstępie do pracy:
- Zdecydowałam się podjąć temat zasadności stosowania terapii wibroakustycznej u pacjentów z bólami odcinka lędźwiowo-krzyżowgo kręgosłupa ponieważ, o ile zapadalność na ową dolegliwość jest zjawiskiem powszechnym, a przez to szczególnie bliskim nie tylko lekarzom, ale również fizjoterapeutom, tak wspomaganie leczenia wibroakustyką w polskiej rzeczywistości jest metodą praktykowaną w nielicznych placówkach. Niewiele też można znaleźć na naszym rynku fachowej literatury poświeconej temu zagadnieniu. Dlatego uznałam za przydatne zgromadzenie i przedstawienie informacji na temat działania masażu wibroakustycznego oraz możliwości jego stosowania i przydatności w przypadku chorych z bólami dolnego odcinka kręgosłupa.
Na podstawie zebranego dla celów pracy materiału badawczego oraz przeprowadzonych badań z zastosowaniem aparatu wibroakustycznego Vitafon, mgr Mrozek doszła do wniosku, że terapia wibroakustyczna jest skutecznym zabiegiem o działaniu przeciwbólowym u pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
- Zmniejszenie intensywności bólu w grupie badanych z bólem ostrym (grupa A) odnotowano na poziomie 88%, a u badanych z bólem przewlekłym (grupa B) było to 50%. Ilość przyjmowanych środków przeciwbólowych uległa zmniejszeniu w obu grupach badawczych. W grupie A był to spadek średnio o 87%, w grupie B o 55%. Stwierdzono poprawę w zakresie aktywność ruchowej i czynności życia codziennego ocenianych na podstawie skali Oswestry. Zmniejszenie liczby punktów w grupie pacjentów z bólem ostrym odnotowano na poziomie 84%, natomiast w grupie chorych z bólem przewlekłym było to około 47%- podsumowuje autorka.
Aby uzyskać lepsze wyniki w przypadku przewlekłego bólu okres leczenia powinien być dłuższy niż 10 dni. Z tego powodu VITAFON najlepiej nadaje się do terapii domowej.
www.fit.pl