Prowadzone na szeroką skalę badania dr Sylwii Szotek nie tylko poszerzyły wiedzę na temat zjawisk zachodzących w kręgosłupie człowieka, możliwości i granic ingerencji w jego strukturę (np. jakie obciążenie może wytrzymać połączenie implantu z kością). Pozwoliły także wykorzystać wyniki tych analiz do udoskonalenia implantów wytwarzanych przez jednego z krajowych producentów, są też cennymi wskazówkami dla lekarzy wykonujących takie zabiegi. Nagrodzona praca powstała przy współpracy m.in. z Akademią Medyczną we Wrocławiu.
Jak wyjaśnia dr Sylwia Szotek, urazy i schorzenia kręgosłupa dotykają coraz większą liczbę ludzi. Wiąże się to głównie z rozwojem motoryzacji, ale coraz częściej to także skutek wielogodzinnej pracy przy biurku, zwłaszcza gdy nie dba się o przyjęcie prawidłowej postawy. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurga i zastosowanie różnego rodzaju implantów. Problem polega na tym, jak to zrobić tak, aby pomóc, a nie zaszkodzić.
Warto podkreślić, że te zastępcze elementy nie działają tak, jak naturalne krążki międzykręgowe i powodują usztywnienie kręgosłupa na danym odcinku, a co za tym idzie ograniczenie jego ruchomości. To z kolei ma dalsze konsekwencje - zwiększa zakres ruchu w segmentach znajdujących się powyżej i poniżej wprowadzonego implantu. Taka zmiana funkcji prowadzi często do zwyrodnienia, a to oznacza bóle i często konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji.
Stworzenie implantów, których zastosowanie nie spowoduje negatywnych ubocznych skutków, to zadanie, nad którym pracują naukowcy w wielu ośrodkach Europy, także na Politechnice Wrocławskiej w Zakładzie Inżynierii Biomedycznej i Mechaniki Eksperymentalnej pod kierownictwem prof. Romualda Będzińskiego.
www.fit.pl
Rozprawa doktorska dotycząca kręgosłupa uhonorowana!
Wpływ systemów stabilizacji na przemieszczenia struktur kostnych odcinka szyjnego kręgosłupa człowieka to nagrodzona przez Prezesa Rady Ministrów rozprawa doktorska dr Sylwii Szostak z Politechniki Wrocławskiej napisana pod kierunkiem prof. Romualda Będzińskiego