Specjalny żel odbudowuje chore dyski kręgosłupa!

Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski kręgosłupa, mogą być odbudowywane przy udziale hydrożelu, który bazuje na hydropolisacharydach i bakteriach-dowiedli portugalscy naukowcy
fit.pl
2011-12-01 00:00
Udostępnij
Specjalny żel odbudowuje chore dyski kręgosłupa!
Mieszanka, która została wynaleziona przez uczonych z uniwersytetu w portugalskim Minho, regeneruje krążki międzykręgowe w rezultacie zabiegu chirurgicznego. Prace nad opracowaniem nowego biomateriału prowadzone były przez kilka lat w ramach zespołu doświadczalnego 3B’s, badającego wykorzystanie substancji biodegradalnych w medycynie.

kregoslup1- Materiał, bazujący na hydropolisacharydach i bakteriach pseudomonas elodea, wstrzykiwany jest podczas operacji w chore miejsca. W szybkim czasie zaczyna on odbudowywać jądro miażdżyste krążka - poinformował Miguel Oliveira z zespołu badawczego.

Zaletą hydrożelu jest jego kojące działanie na ból oraz biodegradalność. Po okresie stymulowania odradzania się tkanki krążków międzykręgowych, biomateriał samoistnie zanika, ustępując miejsca komórkom jądra miażdżystego.

Zdaniem naukowców, w trakcie badań laboratoryjnych zaobserwowano duże postępy w odbudowie krążków międzykręgowych na bazie hydrożelu.

-Rozpoczęliśmy już badania nad wdrożeniem nowego materiału przy leczeniu kręgosłupów owiec. Na następnym etapie przestudiujemy możliwość medycznego zastosowania produktu na człowieku - tłumaczy Miguel Oliveira.

Krążek międzykręgowy pełni funkcję amortyzatora kręgosłupa oraz zapewnia mu ruchomość. Dzięki dyskom, podczas ruchów kręgosłupa, kręgi nie ocierają się o siebie. Uszkodzenia lub przemieszczenia się krążków następują zwykle z wiekiem lub w wyniku dużych przeciążeń.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce