Problemy z kręgosłupem są utrapieniem społeczeństw krajów rozwiniętych. Nawet osiemdziesiąt procent populacji miewa przejściowe bóle pleców, a nawet co piąty człowiek na świecie cierpi na chroniczne problemy z kręgosłupem
fit.pl
2010-12-16 00:00
Udostępnij
Zadbaj o swój kręgosłup już dziś
W związku z tym rodzi się pytanie, jak sobie radzić zrozprzestrzeniającą się plagą chorych kręgosłupów i wad postawy?

Bóle pleców plasują się na pierwszym miejscu wśród najczęściej występujących schorzeń. W tej dziedzinie istotną rolę odgrywa wczesne rozpoznanie i podejście interdyscyplinarne, pozwalające skutecznie zwalczać ból i jego następstwa. Jeszcze ważniejsza jest jednak profilaktyka, do której niestety wciąż przywiązuje się zbyt małą wagę.

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, stres i niewygodne obuwie, wszystko to powoduje stały wzrost liczby schorzeń kręgosłupa. Badania przeprowadzone na zlecenie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy przez TNS OBOP wykazały, że połowa Polaków spędza każdego dnia w pozycji siedzącej od 4 do 8 godzin, a 27% określa czas spędzany każdego dnia w pozycji siedzącej w przedziale czasowym od 9 do 12 godzin. W związku z tym u wielu z nich pogłębiają się wady postawy i schorzenia kręgosłupa, które negatywnie wpływają na jakość życia tych osób.

Podobnie zbyt małą wagę przywiązuje się obecnie do profilaktyki u dzieci i wpajania im odpowiednich nawyków zdrowotnych, które w przyszłości mogłyby zaprocentować mniejszą zapadalnością na schorzenia kręgosłupa, a w rezultacie uniknąć wielu wydatków na leczenie, pochodzących ze skarbu państwa. Środki finansowe przeznaczone na odpowiednio przemyślane programy profilaktyki społecznej, jak chociażby ten, który planuję wdrożyć w 2011 roku, są świetną inwestycją w przyszłość – mówi dr Alexander Kraft ze Specjalistycznego Centrum Leczenia Kręgosłupa Vertebralia.

Pieniądze zainwestowane w działania mające na celu wzrost świadomości u dzieci i młodzieży zwrócą się z nawiązką w ciągu kilkunastu lat. A my będziemy żyć w zdrowszym i szczęśliwszym społeczeństwie.

Ja sądzę, że gra jest warta świeczki, a Wy?

www.fit.pl