Dzieje się tak, pomimo obowiązującego rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi
Badanie pokazało, ze ponad połowa pracowników biurowych ma źle ustawiony monitor, a prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednio ustawionej klawiaturze. Aż w 83 proc. badanych przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo – zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka. Prawie połowa pracowników nie ma wcale lub posiada jedynie częściową możliwość dostosowania siedziska do indywidualnych potrzeb.
W efekcie, ponad 90 proc. pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa, a ponad 80 proc. cierpi na dolegliwości związane ze wzrokiem.
Powszechne są też dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Pracując przy komputerze zmuszeni jesteśmy do długotrwałego pozostawania w jednej pozycji oraz częstego powtarzania tych samych ruchów. To może prowadzić nawet do stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża. Według wyników badania na tę grupę dolegliwości skarży się 50 proc. badanych mężczyzn i 70 proc. kobiet.
Częstą grupą urazów są również tzw. Cumulative Trauma Disorders, czyli urazy występujące w stałym miejscu, wywołane biomechanicznym działaniem na jedną cześć ciała (plecy, ręce, kark, nadgarstki). Przyczyną powstawania urazów tego typu są m.in. nieprawidłowa wysokość siedzenia i blatu, nacisk na mięśnie nóg spowodowany niewielką ilością miejsca czy brak możliwości położenia stóp płasko na podłodze.
Jak wyjaśniają specjaliści, długotrwałe statyczne przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, wywołane wymuszoną pozycją ciała, przyczynia się do rozwoju zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Dodatkowo uciążliwe warunki pracy mogą przyspieszać ich ujawnienie i powodować okresową niezdolność do pracy.
www.fit.pl