Dlatego musisz sobie uswiadomić, że bardzo wiele w leczeniu dolegliwości bólowych zależy od samego pacjenta, w tym od zrozumienia potrzeby zmiany stylu życia:
- Świadomości roli, jaką odgrywa odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny, różnic między nadmiernym, szkodliwym a korzystnym obciążaniem kręgosłupa,
- Pracy i wypoczynku w odpowiedniej pozycji
- Konieczności redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością
Często przyczyną bólów kręgosłupa są problemy natury psychicznej – przede wszystkim utrzymujący się stres. Stąd w niektórych sytuacjach korzyści może przynieść psychoterapia, czasem konieczne jest leczenie farmakologiczne pod kierunkiem psychiatry.
Jak podkreślają specjaliści, większość dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa spowodowane jest przeciążeniami (wynikającymi z nieprawidłowej postawy, braku ruchu, długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji), które prowadzą do wzrostu napięcia mięśni przykręgosłupowych. Rozluźnienie tych mięśni, przy jednoczesnym wzmocnieniu „gorsetu mięśniowego” jest kluczem w walce z mechanizmem bólu.
Często osoby zmagające sie z bólem kręgosłupa przyjmują nienaturalne pozycje ciała, które przynoszą ulgę, zmniejszając dolegliwości. Utrwalenie tych niefizjoloicznych pozycji może prowadzić do wzmożenia napięcia, przykurczów kolejnych mięśni i być samo w sobie przyczyną bólu. I znów - zapobiega temu odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja.
www.fit.pl