fit.pl mobile logo

Czy powinniśmy bać się dentysty?

Zestawienie słów dentysta-sadysta nie stanowi dla nas zaskoczenia, czy jednak oskarżając stomatologa o brak wrażliwości na nasze cierpienia, rzeczywiście mamy rację? Gdy analizujemy możliwości współczesnej stomatologii możemy się przekonać, że nie tylko borowanie, ale również leczenie kanałowe nie musi już wiązać się z bólem. Postęp technologiczny sprawia, że wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi już być koszmarem. 
Polacy i dentyści – garść danych
Badania statystyczne mówią o tym, że nawet 81 procent naszych rodaków dostaje gęsiej skórki na samą myśl o tym, że ma się pojawić w gabinecie stomatologicznym. Nie brakuje nawet osób, które robią wszystko, aby większą część swojego życia omijać gabinety stomatologiczne szerokim łukiem. Gdy pyta się nas o przyczyny strachu najczęściej wskazujemy na ból oraz odgłosy wiercenia, które dobiegają do nas z gabinetu. Obawiamy się jednak również wysokich kosztów leczenia, braku profesjonalizmu w podejściu stomatologa, specyficznych zapachów i samego oczekiwania na wizytę.

Niemal co piąty Polak przyznaje zresztą, że obawia się stanu swojego uzębienia, lęk potrafi przy tym budzić nawet samo znieczulenie. Tymczasem współcześnie strach przed stomatologiem wydaje się pozbawiony uzasadnienia, osoby leczące nasze zęby są bowiem w stanie całkowicie wyeliminować ból już na etapie podawania znieczulenia, gdy pomocny okazuje się specjalny żel nakładany na dziąsła. Od niedawna metody stosowane podczas znieczulenia uległy zresztą znaczącej poprawie. Modne staje się zwłaszcza znieczulenie komputerowe wykorzystujące wibracje o nieregularnej częstotliwości. Urządzenie jest przykładane do dziąsła pacjenta na krótko przed użyciem przez lekarza igły, a skupiony na wibracjach mózg nie rejestruje bodźca, który towarzyszy samemu ukłuciu.

Bezbolesne wyrywanie zębów
Gdy szukamy przyczyn dentofobii, nie mamy wątpliwości, że jej głównym źródłem są stereotypy, które zdążyły się utrwalić przez lata. Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta w gabinecie dentystycznym rzeczywiście nie należała zresztą do najprzyjemniejszych. Dziś pacjenci powoli dostrzegają, że nieskomplikowane zabiegi takie, jak wypełnianie ubytku, nie muszą być bolesne. Nadal jednak boimy się samego wiercenia, leczenia kanałowego, a przede wszystkim – wyrywania zębów.

Tymczasem i te zabiegi są wykonywane bezboleśnie, a pacjenci, którzy musieli zdecydować się na usuniecie ósemki często nie ukrywają zdumienia, że nie doświadczyli silnego bólu, którego się przez cały czas spodziewali. Pomoc stomatologów daje o sobie znać również po wykonaniu zabiegu, okazuje się bowiem, że problemem przestaje być dobranie takich leków przeciwbólowych, które zmniejszą dyskomfort pacjenta w momencie, w którym przestanie działać znieczulenie.

Implantologia – piękny uśmiech bez niepotrzebnego stresu
Pewną nowością jest rosnące zainteresowanie naszych rodaków leczeniem implantologicznym jako metodą likwidowania braków zębowych. Nadal mamy jednak do czynienia z osobami, które obawiają się, że wszczepienie w kość szczeki śruby z tytanu będzie nieprzyjemnym doświadczeniem. Okazuje się, że nie mają powodu do niepokoju. Wprowadzenie implantu stało się bezbolesne, a pacjenci bywają zaskoczeni nawet tym, że sam zabieg nie trwał tak długo, jak się tego spodziewali. Wszystko to za sprawą solidnego znieczulenia miejscowego, które znakomicie spełnia swoje zadanie.

Innym rozwiązaniem łagodzącym dolegliwości bólowe jest analgosedacja polegająca na podawaniu dożylnie środków sprawiających, że pacjent nie odczuwa nie tylko bólu, ale i lęku. Rozwiązanie takie może też wywołać zjawisko wstecznej niepamięci polegające na tym, że pacjentowi wydaje się, że zabieg trwał znacznie krócej niż miało to miejsce w rzeczywistości.

Czy mamy się czego bać?
Osoby odwiedzające gabinety dentystyczne często muszą wysłuchiwać historii o stomatologach z sadystycznymi skłonnościami, których ci ostatni nie próbują nawet ukrywać. Na szczęście, dziś opowieści te można uznać za bajki. Nowoczesna stomatologia stawia na leczenie bez bólu, a tym samym również bez strachu. Systematycznie rośnie więc liczba osób, które jeszcze nie tak dawno bały się wizyty u stomatologa, teraz jednak nie mają oporów, aby zasiąść w fotelu dentystycznym.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem strony: www.4healthtravel.com


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl