Wraz z końcem lata na straganach pojawiają się fioletowe, przypominające kształtem cukinie, warzywa. To bakłażany czyli gruszki miłosne. Są bardzo popularna w kuchni śródziemnomorskiej. To dzięki swoim smakowym i zdrowotnym walorom tak dobrze zadomowiła się w diecie Południowców, która słynie ze swojego dobroczynnego działania na organizm. Dania z bakłażan przywędrowały również na polskie stoły. Można z nich przygotować wiele potraw, zarówno na ciepło jaki i na zimno. Najpopularniejsze są zapiekanki, makarony, rolatki, placki i zupy. Wybornie smakują faszerowane bakłażany z grilla.
Bakłażany są bogate w błonnik, witaminy C, A i witaminy z grupy B. To także źródło niezbędnych pierwiastków takich jak wapń, żelazo, fosfor i potas. Świeży bakłażan zawiera około 90% wody, niewiele białka, tłuszczu i tylko 2 % cukrów. Jest niskokaloryczny co doceniają osobom odchudzające się. Najważniejszą zaletą bakłażan są właściwości odtruwające. Dieta bogata w bakłażany zalecana jest po kuracji antybiotykowej. Udowodniono także, że warzywo obniża poziom cholesterolu, przez co zapobiega miażdżycy tętnic i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Bakłażan działa wykrztuśnie, korzystnie wpływa na układ kostny i moczowy oraz poprawia przemianę materii. Według wielu warzywo leczy przypadłości wątroby.
Do jedzenia nadają się tylko dojrzałe bakłażany. Warzywo musi być w miarę miękkie. Skórka powinna być błyszcząca, gładka i bez plam oraz narośl.
www.fit.pl
Bakłażan dla diabetyków, nadciśnieniowców i odchudzających się
Bakłażany robią furorę w polskiej kuchni. Są wyśmienite w smaku i mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Nie może ich zabraknąć w diecie cukrzyków, osób z wysokim ciśnieniem i dbających o smukłą sylwetką. Dlaczego?