fit.pl mobile logo

Białko konopne – kolejny warty uwagi produkt na półkach ze zdrową żywnością

Miłośnicy zdrowej żywności, weganie i wegetarianie mogą cieszyć się kolejnym ciekawym produktem dostępnym w Polsce. Chodzi o białko konopne, czyli sproszkowane białko uzyskane z jednej z najpopularniejszych na świecie roślin – konopi siewnej Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że konopia siewna nie na nic wspólnego z jej halucynogenną odmianą (czyli konopią indyjską). Od lat wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, odzieżowym i farmaceutycznym.

To co wyróżnia tę roślinę spośród innych to jej wartościowy skład. Np. nasiona zawierają dużo witaminy E, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowym omega-3. Najcenniejsze jest jednak zawarte w nich białko. Przyjrzyjmy się mu bliżej…

Białko konopne zamiast sojowego

Dla wegan i wegetarian to bardzo dobra wiadomość – białko konopne można z powodzeniem stosować jako zamiennik białka sojowego.
- Przewagą białka konopnego nad sojowym jest jego lekkostrawność i hipoalergiczność. Wszystko dzięki obecności edystyny (prostej globuliny), która wchodzi w skład osocza naszej krwi i bierze udział w czynnościach odpornościowych ustroju – tłumaczy Michał Lasocki, właściciel firmy Intenson, która zajmuje się dystrybucją zdrowej żywności.

Warto podkreślić również, że do produkcji białka konopnego nie jest konieczna obróbka termiczna. Dodatkowym plusem jest fakt, iż do uprawy konopi nie używa się genetycznie modyfikowanych produktów. Tymczasem istnieje wciąż wiele upraw soi GMO (wciąż dla wielu kontrowersyjnych).

Białko konopne kontra serwatka

Jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych nie ma tu większej różnicy. Miarka (30g) proszku serwatkowego zawiera 103 kalorie, 17 gram białka i około 1 gram tłuszczu. Miarka proszku konopnego zaś 120 kcal, 15 gram białka, 3 gram tłuszczu.

Większa różnica tkwi tutaj w wartości biologicznej, nazywanej „BV”, czyli wartości określającej użyteczność danego produktu dla naszego organizmu. Koncentrat białka serwatkowego ma wartość BV = 104, białko konopne BV około 70.
Teoretycznie więc serwatka pod tym względem góruje. Należy pamiętać jednak, że serwatka, podobnie jak soja, jest produktem mleko-pochodnym, którego nie każdy żołądek toleruje i który może powodować alergie.

Białko konopne w konfrontacji z białkiem jaja

- Białko jajka to białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, i to w odpowiednich ilościach. Dlatego w 1965 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała je za wzór służący do mierzenia proporcji aminokwasów w produktach – czytamy w artykule opublikowanym w magazynie „Zdrowie”.

Należy jednak pamiętać, że jaja mają równocześnie właściwości zakwaszające nasz organizm. Dodatkowo, albuminy jaja w postaci suplementu, mogą zawierać pewne ilości utlenionego cholesterolu, niekorzystnego dla naszego zdrowia.

- Pod tym względem białko konopne góruje nad białkiem jaja. Jako produkt roślinny, posiada mniej leucyny. Kolejny plus białka konopnego to brak cholesterolu i nie zakwaszanie organizmu w takim stopniu jak jaja – opowiada Michał Lasocki, właściciel firmy Intenson.
Dodatkowo – białko konopne może być spożywane przez wegan, dla których białka jaj są nie do przyjęcia.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

To, co najbardziej wyróżnia białko konopne na plus spośród wyżej wymienionych protein, to obecność kwasów tłuszczowych NNKT: omega-3 i omega-6. Występują one w białku konopnym w bardzo korzystnym stosunku 3:1 (idealny uważa się stosunek 4:1).

Nienasycone kwasy tłuszczowe to dla naszego organizmu absolutny niezbędnik – potrzebujemy ich, ale nie potrafimy sami ich syntetyzować.
- Zarówno omega-3, jak i omega-6 w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Bardzo ważne jest jednak, by w naszej diecie zachowane były odpowiednie proporcje tych związków. Prawidłowo, stosunek omega-6 do omega-3 powinien wynosić 4 do 1. Niestety, w naszej współczesnej diecie, bardzo bogatej np. w mięso, wynosi on 20-30 do 1 - mówi Dr Monika Duda, biolog z Zakładu Fizjologii Klinicznej, Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Warto tutaj pamiętać, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo wrażliwe na działanie światła, ciepła i tlenu. Obróbka termiczna powoduje szkodliwe zmiany i zarówno tłuszcze jak też białka stracą to, co w sobie najcenniejsze. Najlepiej, aby wszelkie produkty konopne były więc spożywane na zimno i przechowywane w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Adam Wojnarowski

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl