Nowy Rok, nowe postanowienia — jak się do nich przygotować?
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy określaniu postanowień noworocznych jest stawianie zbyt ogólnego celu. „Będę szczuplejsza”, „chcę nabrać masy mięśniowej”, „chciałbym szybciej biegać”. Każde z tych stwierdzeń jest bardzo relatywne i dla różnych osób, może oznaczać kompletnie różne rezultaty.
Należy więc pamiętać, że postawione cele powinny być jak najbardziej szczegółowe i mierzalne. Co więcej, warto założyć jeden główny cel i kilka pomniejszych, prowadzących do niego. Dzięki temu łatwiej kontrolować swoje postępy i nie tracić motywacji. Pomocne będzie także zaplanowanie zadań w czasie oraz notowanie swoich sukcesów (i okazjonalnych „porażek”) w notatniku, kalendarzu czy dzienniku.
Przykład dobrze określonego celu:
Z wagi wyjściowej 100 kg, do końca roku (31 grudnia 2022 r.) chcę zejść do wagi 80 kg (odpowiedniej dla budowy mojego ciała).
Każdego miesiąca chcę zrzucić maksymalnie 2 kg, czyli 0,5 kg na tydzień.
Pamiętaj, że każde ciało ma inne zapotrzebowanie na konkretne makro i mikroskładniki. Aby zachować jak najlepsze i najskuteczniejsze proporcje, warto (przynajmniej na początku) skonsultować rozpiskę posiłków z profesjonalnym dietetykiem. We współpracy z doświadczonym trenerem personalnym, stworzą dla Ciebie optymalny plan treningów i potraw. Wezmą pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby, możliwości oraz preferencje, a także cele, które chcesz osiągnąć.
Dobór rodzaju białka dla sportowców i nie tylko
Niezależnie od tego czy sport uprawiasz zawodowo, rekreacyjnie, a w najgorszym przypadku wcale, Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki białka. Jest ono odpowiedzialne m.in. za budowę i stan mięśni oraz kości.
Zanim przystąpisz do przyjmowania suplementów, musisz dobrze określić, jakich efektów oczekujesz.
Jeżeli Twoim celem jest utrata wagi i wyrzeźbienie widocznych mięśni, najlepiej sprawdzą się do tego białka dla sportowców z hydrolizatem białka serwatkowego (WPH). Ma ono niską zawartość węglowodanów, a przy tym jest bezpieczne dla osób z alergią lub nietolerancją laktozy.
Dla osób, które chcą nabrać masy i pobijać kolejne rekordy na siłowni, najlepiej sprawdzi się białko dla sportowców bogate w aminokwasy (szczególnie BCAA). Mają one duży, pozytywny wpływ na regenerację mięśni po treningu, a co za tym idzie ich prawidłowe zrastanie się i rozrastanie.
Białka warto przyjmować zarówno przed jak i po treningu. Podczas ćwiczeń będą dostarczać niezbędnej energii, natomiast w trakcie regeneracji wspomogą prawidłowe zrastanie się mięśni i powiększanie ich masy.
Najlepsze białka dla sportowców
Wśród imponującego asortymentu producentów odżywek białkowych, można znaleźć masę produktów, które różnią się od siebie nie tylko składem i obszarem zastosowania, ale również smakiem, a nawet formą ich podania. Najczęściej są one przyjmowane w szejkach oraz batonach proteinowych. Białko dla sportowców jest sprzedawane głównie w proszku, dlatego łatwo znaleźć dla niego miejsce również w ciastach, naleśnikach i innych potrawach.
Ze względu na właściwości odżywek, możemy podzielić je na trzy główne typy:
Whey Protein Concentrate — koncentrat białka serwatkowego (WPC) stosowany przy budowie masy mięśniowej;
Whey Protein Isolate — izolat białka serwatkowego (WPI) stosowany przy budowie masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej;
Whey Protein Hydrolysate — hydrolizat białka serwatkowego (WPH) stosowany głównie przy redukcji tkanki tłuszczowej.
Produkty takie jak Pro Whey Shake marki Olimp Sport Nutrition zawierają wszystkie z powyższych rodzajów protein dla wygodniejszej optymalizacji planów treningowych.
Rekomendujemy również bezpieczne i skuteczne odżywki białkowe takie jak:
- 100% Natural Whey Protein Concentrate — świetna do budowania imponującej masy mięśniowej;
- 100% Natural Whey Protein Isolate — idealna kiedy Twoim celem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie sylwetki;
- Gladiator High Protein Bar — baton proteinowy, który szybko zaspokoi Twój głód;
- Mega Strong Protein — białko dla sportowców wyczynowych i rekreacyjnych, których głównym celem jest szybki przyrost masy mięśniowej przy jednoczesnej minimalizacji przyrostu tkanki tłuszczowej np. kulturyści;
- Sojavit — alternatywa dla wegan i wegetarian oraz każdej osoby, które chce lub musi ograniczyć przyjmowanie produktów pochodzenia zwierzęcego
Sprawdź ofertę Olimp Sport Nutrition i dobierz odżywkę odpowiadającą Twoim potrzebom.
Wpływ diety na efekty treningu
Prawidłowa dieta bogata we wszystkie niezbędne składniki to podstawa higieny zdrowia. Ewentualne braki (lub przesyt) w witaminach, białkach dla sportowców, tłuszczach, węglowodanach i innych mikro oraz makroelementach, objawiają się w różnych formach, od prawie niezauważalnego dyskomfortu (np. wzdęć) po utrudniające codzienne funkcjonowanie choroby, np. pogorszenie wzroku lub kruchość kości.
W przypadku białka, jego najlepszym źródłem w produktach spożywczych są:
- jajka,
- mleko i przetwory mleczne (jogurt, serek wiejski, maślanka, twaróg itd.),
- mięso,
- ryby,
- orzechy,
- rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola, groszek, bób czy soczewica),
- nasiona niektórych roślin (np. dyni).
Jednak nie wszystkie niezbędne składniki można pozyskać z pożywienia. Aminokwasy egzogenne, czy witaminę D3 najlepiej przyjmować wraz z odpowiednią suplementacją. Zalecamy, aby o właściwej dawce zadecydował lekarz lub dietetyk, którzy dokładnie znają Twoje zapotrzebowanie.
Wybór właściwych składników jest kluczowy
Bez właściwej diety trudno o zadowalające rezultaty egzekwowania postanowień noworocznych i dążenie do obranych celów. Suplementy takie jak białko dla sportowców od zaufanych marek, pomagają nie tylko w odhaczaniu kolejnych punktów z planu treningowego, ale również w skutecznej regeneracji organizmu czy zachowaniu prawidłowej struktury mięśni oraz kości. O dokładnych zaletach poszczególnych odżywek białkowych możesz przeczytać zarówno na ich opakowaniach jak i na stronie internetowej producenta.