Uprawiana w Europie, Indii i Egipcie jest skarbnicą minerałów i witamin. Używana jako składnik sałatek, dań wegetariańskich, a jej korzenie stanowią bezkofeinowy substytut kawy  
fit.pl
2012-10-15 00:00
Udostępnij
Cykoria  i jej właściwości
Korzeń
Zawiera inulinę – polisacharyd, który jest naturalnym prebiotykiem. Stanowi pożywkę dla pożytecznych bakterii jelitowych, tym samym pływa ona na podwyższenie systemu odpornościowego, chroni przed zapaleniem jelita grubego i neutralizuje toksyny.

Korzeń stosowany jest w celu odkwaszania organizmu. Jest naturalnym diuretykiem, a co za tym idzie usuwa zbędne produkty przemiany materii oczyszczając tym samym nasz organizm z toksyn.

Liście

Są bardzo niskokalorycznym źródłem błonnika. Zawierają dość sporą dawkę potasu i witaminy C. Poprawiają funkcjonowanie wątroby i nerek. Eksperymenty na zwierzętach udowodniły, że cykoria poprawia metabolizm tłuszczów.

Ekstrakt z cykorii

Używany jest w celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi i zmniejszenia częstotliwości uderzeń serca na minutę. Z tego względu zastosowanie może znaleźć jako suplement diety u osób z arytmią.

Badania przeprowadzone na pacjentach z zapaleniem kostno-stawowym pokazały, iż ekstrakt z tej rośliny może zmniejszać ból i inne przykre objawy związane z tą jednostką chorobową.

UWAGA!
Kobiety w ciąży powinny jeść ją raczej w niewielkich ilościach. Zbyt duże mogą być przyczyną spontanicznego poronienia.

Joanna Jot

www.fit.pl