Czy twoje pożywienie jest urozmaicone?

Czym jest zdrowa dieta? Co musi zawierać, aby dostarczała odpowiedniej ilości składników odżywczych?
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Czy twoje pożywienie jest urozmaicone?
dieta 4Zdrowa dieta to dieta urozmaicona, uwzględniająca wszystkie składniki pokarmowe. Organizm człowieka potrzebuje ich około sześćdziesięciu do wytwarzania energii (węglowodany, tłuszcze, częściowo białka), budowy tkanek (białko, niektóre składniki mineralne - wapń, żelazo, fosfor) oraz regulacji przemian w nim zachodzących (witaminy i składniki mineralne).

Stan naszego zdrowia uzależniony jest od stanu żywienia. Gdybyśmy zwrócili uwagę na to, co jemy, to w naszych warunkach, tych teraźniejszych, nawet najgorszych - i ekonomicznie, i psychicznie - moglibyśmy żyć 120 lat, bo takie są nasze uwarunkowania genetyczne. Przez miliony lat człowiek tak dobierał pożywienie, by było w nim wszystko, co jest potrzebne do wzrostu organizmu i jego odnawiania. Dobierać musimy w pożywieniu te składniki, z których sami jesteśmy zbudowani.

Nie ma produktu spożywczego ani nawet grupy produktów, które zawierałyby wszystkie składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach i wzajemnych proporcjach, dlatego codziennie powinniśmy jeść produkty zbożowe, mleczne, bogate w białko (chude mięso, ryby, drób, nasiona roślin strączkowych) oraz warzywa i owoce. Różnorodność produktów zabezpiecza przed niedoborami pokarmowymi. Nie zapewni nam tego dieta jednostronna, nawet najbardziej luksusowa.

Dieta oparta na zasadach zdrowego żywienia dostarcza organizmowi wszystkich elementów energetycznych, witamin i składników mineralnych, które są niezbędne w procesach życiowych. Skład zdrowej żywności nie jest monotonny; przeciwnie: zawiera ono wielorakie, wysokowartościowe produkty spożywcze.
Najważniejsze miejsce wśród zdrowej żywności zajmuje zboże i nasiona roślin strączkowych. Zawierają one bogactwo białek, węglowodanów, witamin (szczególnie z grupy B), składników mineralnych oraz błonnika. Wiele z nich można poddać kiełkowaniu, a następnie spożywać. W kiełkach powstają nowe witaminy, szczególnie witamina C. Do niedawna wiele produktów z grupy zdrowej żywności nie cieszyło się uznaniem. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów uchodziły one za źródło i przyczynę nadwagi.

Jedzenie powinno być jak najbardziej urozmaicone. Codziennie powinno się spożywać produkty zbożowe, mleczne, wysokobiałkowe (ryby, mięso), warzywa i owoce. Jedzenie powinno sprawiać przyjemność. Należy spożywać posiłki w ilości zapewniającej utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy spożywać dużo warzyw i owoców - cztery, pięć razy dziennie. Dostarczamy w ten sposób odpowiedniej ilości witamin, minerałów i błonnika. Należy ograniczyć spożycie pokarmów obfitujących w tłuszcze (szczególnie tłuszcze zwierzęce). Podstawę diety powinny stanowić węglowodany złożone, bogate w skrobię i błonnik. Należy unikać spożycia słodyczy oraz ograniczyć spożycie soli. Alkohol można spożywać od czasu do czasu w rozsądnych ilościach. W komponowaniu codziennych, urozmaiconych posiłków pomaga korzystanie z piramidy zdrowego żywienia, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia.


www.fit.pl