Czym zastąpić kostkę rosołową?

Bezkonkurencyjny smak, wspaniały aromat, wiele możliwości zastosowań – bulion, doskonały sam w sobie – jako tradycyjny rosół oraz baza do zup, sosów i innych potraw. Jednak przygotowanie prawdziwego, wartościowego bulionu wymaga czasu. Alternatywą są szybkie substytuty, które nie gwarantują tego, co w bulionie najważniejsze 
fit.pl
2016-09-09 00:00
Udostępnij
Czym zastąpić kostkę rosołową?



Kostki rosołowe - zdrowe czy nie?

Żyjemy w coraz większym biegu, chcemy jak najszybciej przygotowywać posiłki. Dlatego też sięgamy po różne substytuty dań. Jednym ze sposobów na oszczędzanie czasu jest wykorzystywanie w kuchni kostek rosołowych. Jednakże, czy są one zdrowe?

W kostkach rosołowych dostępnych na rynku zawartość mięsa waha się na poziomie od 0,01 do 0,2 procenta! Na domiar złego, sztuczne kostki produkowane są z mięsa suszonego. Nie trudno zgadnąć, że smaku ani koloru nie sposób z tego uzyskać. Wystarczy jednak dodać trochę kurkumy albo barwnika amoniakalnego, aby nadać wywarowi złoty kolor. Aby pozbyć się jałowego smaku wystarczy dodać kilka ulepszaczy smaku.

Głównym składnikiem kostek rosołowych jest sól. Zaraz za nią plasuje się tłuszcz roślinny, (utwardzony) i wzmacniacz smaku – glutaminian monosodowy. Spożywanie glutaminianu sodu:

- wywołuje reakcje alergiczne
- powoduje migreny i zawroty głowy
- może prowadzić do astmy
- sprzyja przybieraniu na wadze
- wywołuje mdłości
- powoduje nadmierne pocenie się
- powoduje ogólne osłabienie
- wywołuje sztuczny apetyt
- powoduje kołatanie serca i podnosi ciśnienie
- zaburza gospodarkę hormonalną
- ma negatywny wpływ na stan siatkówki

W kostkach rosołowych mogą znaleźć się również inne wzmacniacze smaku takie jak inozynian i guanylan disodowy, a także maltodekstryny i mączka chleba świętojańskiego.Jedynymi korzystnymi dla zdrowia składnikami kostek rosołowych są suszone warzywa i przyprawy (głównie marchewka, cebula, seler, czosnek, lubczyk, natka pietruszki, kurkuma, gorczyca, pieprz, kozieradka). Problem polega jednak na tym, że ich udział w produkcie jest śladowy.

Do produkcji kostek rosołowych wykorzystywany jest olej plamowy. Olej palmowy – to najsilniejszy czynnik rakotwórczy. Kwasy tłuszczowe, zawarte w tym oleju, stopniowo sklejając komórki krwi, powodują rozwój nowotworów różnych narządów, mogą wywołać atak serca, bezpłodność i impotencję.

Wyraźnie widać, że kostki rosołowe to sama chemia. Nie oszukujmy się jak ktoś robi sobie rosół z kostki w rzeczywistości je słoną wodę z polepszaczami smaku, pachnący kurą

Czym zastąpić kostki rosołowe?

Alternatywą dla kostek rosołowych może być nowy produkt marki Krakus. Marka prezentuje innowację, koncentraty bulionów – drobiowego i warzywnego – doskonałe do każdego dania. Kompromisy dotyczące czasu poświęconego na gotowanie, smaku, składu i jakości potrawy na bazie bulionu nie będą już potrzebne. Marka Krakus zadbała, aby koncentraty bulionów były pozbawione konserwantów, glutaminianu sodu, zagęstników i innych sztucznych dodatków. Powstałe na bazie tradycyjnych receptur zachowały czysty skład oraz unikalny smak i aromat bulionów – drobiowego i warzywnego. Produkty Krakusa to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy kochają gotować pełnowartościowe, zdrowe jedzenie, ale nie zawsze mają czas, aby spędzić w kuchni kilka godzin.

To wyjątkowa innowacja na rynku. Dzięki nim wykonanie każdego posiłku będzie szybkie i wygodne. Wystarczy wlać wybrany koncentrat bulionu do wody, a następnie dodać ulubione składniki, zagotować i zupa gotowa. Buliony Krakus to również doskonała baza do sosów mięsnych i warzywnych oraz do takich potraw jak risotto, ryż, kasze czy makarony. Ich tradycyjny, niezastąpiony smak i aromat sprawia, że każda potrawa jest wyjątkowa.

Możesz również przygotować domową kostkę rosołową. Przepis na jej wykonanie jest prosty:

Mięsna kostka rosołowa
Składniki:

  • 500 g mięsa wołowego,
  • 500 g mięsa z kurczaka lub indyka,
  • 500 g soli,
  • 3 marchewki,
  • 2 cebule,
  • 200 g selera naciowego,
  • 2 pomidory,
  • pęczek natki pietruszki.


Wykonanie:
Mięsa bez kości i tłustych części ugotować na wolnym ogniu przez około godzinę. W drugim garnku ugotować obrane warzywa i natkę pietruszki (pomidory mogą pozostać w skórkach). Zmiksować mięsa z warzywami i w przypadku, gdy masa będzie zbyt gęsta dodać odrobinę wywaru, w którym gotowały się mięsa. Otrzymaną mięsną kostkę rosołową włożyć do wysterylizowanych słoików, przechowywać w lodówce. Słoiki z mięsną kostką rosołową można także zamrozić na dłuższy czas. Jednak biorąc pod uwagę sporą ilość w soli, która ma dobre właściwości konserwujące, także bez zamrażania będą się nadawały przez długi czas do spożycia (6-8 miesięcy).

www.fit.pl