- osób stosujących inne diety ubogokaloryczne i nie odnotowujące efektów odchudzania; (z tego względu dieta Camgridge jest określona w literaturze fachowej jako "dieta ostatniej szansy").
- osób z otyłością (współczynnik BIM powyżej 30), dla których otyłość jest zagrożeniem dla zdrowia;
- osób z nadwagą, które w stosunkowo krótkim czasie muszą stracić zbędne kilogramy np. ze względu na czekającą ich operację lub rehabilitację. Dieta Cambridge jest żywieniem kompletnym dostarczającym organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ilość posiłków zależy od wzrostu i płci. Dieta jest przygotowana w sposób przemysłowy.
Zawiera:
- białko o wysokiej wartości biologicznej;
- stosunkowo małą, ale niezbędną ilość węglowodanów zapobiegającą ubytkom elektrolitów i azotu oraz redukującą ketonemię (kwasicę);
- śladowe ilości tłuszczu (głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych);
- błonnik;
- witaminy i substancje mineralne e dawkach zgodnych z dziennym zapotrzebowaniem organizmu.
Dieta może stanowić "wyłączne źródło odżywiania" lub może być łączona z konwencjonalnym odżywianiem. Rodzaj diety podyktowany jest stanem zdrowia pacjenta - w określonych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska. Z leczenia dietą wykluczeni są cukrzycy insulino zależni, dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety karmiące, chorzy na portfirię, po zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu (w ostatnich 3-ch miesiącach) do czasu stosowania leków antykoagulacyjnych, po poważnych operacjach (w ostatnich 12 miesiącach). Stosowanie diety ograniczone jest przez: niewydolność nerek i wątroby, alergię na białko, ciężkie schorzenia psychiczne oraz fenyloketonurię. W niektórych przypadkach dawki leków muszą być korygowane w czasie diety przez lekarza. Posiłki diety są wielosmakowe (zupy, napoje) - cieple i zimne, słone i słodkie, łatwe w przygotowaniu (miesza się z wodą). Stosowanie Diety Cambridge to nie tylko ubytek masy ciała i względy estetyczne (średni ubytek masy tygodniowo ok.2,5 kg), to także ogólna poprawa stanu zdrowia. Ocena kliniczna przeprowadzona została w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.