Doktor Dean Ornish to znany amerykański kardiolog i profesor medycyny. Wsławił się wyleczeniem grupy chorych na miażdżycę, bez stosowania leków i skomplikowanych operacji
fit.pl
2010-09-15 00:00
Udostępnij
Dieta doktora Ornisha
ornish2Metodę żywienia doktor Ornish stworzył w latach 70. Jego dieta powoduje nie tylko spadek wagi, ale również przeciwdziała chorobom krążenia. Stosowanie diety hamuje postęp miażdżycy i powoduje cofanie się zmian miażdżycowych. Obecnie w Stanach Zjednoczonych dieta doktora Ornisha, oprócz diety Zone, Strażników Wagi i Zone, to jeden z najpopularniejszych metod odchudzania.

Dieta amerykańskiego doktora jest dietą dość rygorystyczną, mimo że podczas jej stosowania nie trzeba liczyć kalorii. Stosując tę dietę miesięcznie można zrzucić około 5 kilogramów. Jej stosowanie zaleca się w chorobach serca, cukrzycy i w chorobach nowotworowych. To dieta wegetariańska, niskotłuszczowa, wysokobiałkowa, bogata w węglowodany złożone oraz warzywa i owoce.

Podstawą diety są produkty pochodzenia roślinnego. Dzienny jadłospis powinien składać się w 10% z tłuszczy, w 15% z białek i aż w 75% z węglowadoanów. Program żywienia jest prosty: nie liczysz kalorii, jesz tak dużo, aż poczujesz się pełna. Musisz jednak jeść tylko dozwolone produkty, często i w małych porcjach. Dzięki takiemu systemowi i dużej ilości błonnika nie będziesz tak często odczuwać głodu. Ornish zaleca też podczas stosowania diety wysiłek fizyczny. Najlepiej spokojne, ale wyczerpujące ćwiczenia (np. pilates), a także jogę i medytację.

[-------]

Produkty spożywcze podzielone są na 5 grup, z czego do 1 grupy należą produkty najbardziej zdrowe, a do 5 – najmniej. Ze względu na charakter wegetariański zaleca się spożywanie produktów z głównie pierwszych trzech grup.
 

Grupa 1 (najbardziej zdrowe) - warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, produkty sojowe, beztłuszczowe produkty mleczne, białko jaja.ornish3
Grupa 2 – awokado, orzechy, nasiona, oleje (lepszy olej rzepakowy niż oliwa), odtłuszczone produkty mleczne (1%), warzywa w puszkach, bezkofeinowe napoje..
Grupa 3 – owoce morza, węglowodany rafinowane, słodycze w umiarkowanej ilości, niskotłuszczowe produkty mleczne (2%), margaryny miękkie, oleje z wysokim stosunkiem kwasów n-6 do n-3.
Grupa 4 – drób, ryby, pełnotłuste produkty mleczne, margaryna, majonez, ciasta, ciastka, placki.
Grupa 5 (najmniej zdrowe) - czerwone mięso, żółtko jaj, smażony drób, smażone ryby, podroby, masło, śmietana.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie:
Płatki zbożowe z beztłuszczowym jogurtem, sok pomarańczowy,
• Lunch:
Pieczone ziemniaki faszerowane beztłuszczowym serem i szpinakiem, brokuły, sałatka ziemniaczana z beztłuszczowym dressingiem, zielona sałata, świeże owoce,
• Obiad:
Chleb z pomidorami i kaparami, makaron razowy z warzywami, brzoskwinie w winie,
• Napoje:
Woda, herbata, kawa, odtłuszczone mleko, soki,

Zalecane jest częste spożywanie małych objętościowo posiłków oraz 30 minut umiarkowanych ćwiczeń każdego dnia lub godzina ćwiczeń trzy razy w tygodniu. Dodatkowe korzyści przynosi medytacja oraz joga. Dieta uwzględnia suplementację witaminy B12.

Niewskazana jest dla kobiet spodziewających się dziecka, młodzieży w okresie dorastania, szczególnie dziewczętom ze względu na niską podaż żelaza w diecie oraz osobom cierpiącym na anemię, osteoporozę i ograniczającym w diecie potas.

www.fit.pl