Dieta ketogeniczna - na czym polega i czy warto ją stosować?

Czy dieta oparta na tłuszczu, jako głównym makroskładniku, może być zdrowa dla organizmu człowieka? Odpowiadamy.
2020-10-26 00:00
Udostępnij
Dieta ketogeniczna - na czym polega i czy warto ją stosować?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna polega na tym, że organizm wprowadzany jest w ketozę, czyli taki stan, w którym energia pozyskiwana jest nie z cukru (glukozy), a z tłuszczu, który nagromadzony jest w tkankach. Mówiąc prościej, podczas ketozy tłuszcz spalany jest bardzo efektywnie i naprawdę szybko.

Wejście w ten stan nie powinno odbywać się gwałtownie, lecz stopniowo, poprzez stosowanie odpowiedniej ilości makroskładników. Jeśli jednak komuś wybitnie zależy na czasie, może osiągnąć ten sam efekt o wiele szybciej – stosując głodówkę.

Jakie są zalecenia żywieniowe podczas diety ketogenicznej?

Dietetycy są zgodni, co do zaleceń żywieniowych podczas diety ketogenicznej. Jadłospis osób odżywiających się w ten sposób, powinien w około 90 proc. opierać się na tłuszczach, w około 8% – na białku i w około 2% – na węglowodanach pochodzących z niskoenergetycznych warzyw. Więcej na ten temat przeczytać można pod adresem https://dietetyk.guru/dieta-ketogeniczna-to-warto-wiedziec/.

Komu polecana jest dieta ketogeniczna? W długim okresie przede wszystkim osobom chorującym na epilepsję. W krótkim – sportowcom (zarówno na redukcji, jak i podczas przygotowań do zawodów kulturystycznych). Poza tym, znajduje zastosowanie w leczeniu Alzheimera, Parkinsona, zespołów Retta, Draveta, Doose, jak również – choć wciąż tylko eksperymentalnie – w terapiach nowotworowych. Ponadto, z chęcią korzystają z niej osoby odchudzające się.

Jakie zalety ma dieta ketogeniczna?

Główną zaletą diety ketogenicznej jest poprawa jakości życia osób cierpiących na wyżej wymienione choroby – z padaczką na czele. Stan ketozy w krótkim czasie łagodzi u nich objawy schorzeń, a także znacznie spowalnia postępowanie towarzyszących im dolegliwości. Sprawia, że o wiele swobodniej mogą funkcjonować w codziennym życiu.

Zdrowe osoby, stosujące dietę ketogeniczną, obserwują u siebie poprawę samopoczucia, a sportowcy i osoby odchudzające się – znaczącą i szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Pod warunkiem oczywiście, że zastosują deficyt kaloryczny.

Niski poziom insuliny, towarzyszący tej diecie, sprawia, że zaburzone zostaje odczuwanie głodu. To z kolei jest dla jednych osób zaletą i okazją do oduczenia się podjadania, a dla drugich wadą i powodem do obniżenia apetytu.

Jakie wady ma dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna – jak niemal każde rozwiązanie – ma jednak również swoje słabe strony. Przede wszystkim objawiają się one w zaparciach, bólach brzucha czy biegunkach. Każda z tych dolegliwości spowodowana jest niemal zerową podażą błonnika, która nie działa korzystnie na perystaltykę jelit.

Ponadto, gdy zbyt długo stosuje się dietę ketogeniczną, może wystąpić ryzyko zwiększenia poziomu cholesterolu, kamicy moczanowej i innych chorób. Uniknięcie go jest możliwe, poprzez zwiększenie podaży tłuszczów roślinnych i urozmaicanie posiłków.

Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że podczas tej diety, zdolności kognitywne mogą ulec odczuwalnemu zmniejszeniu. Jednak w tym przypadku nie ma powodów do zmartwień, ponieważ wszystko wraca do normy po powrocie do klasycznych metod odżywiania się.

Jak widać, dieta ketogeniczna może dla jednych osób okazać się zbawiennym rozwiązaniem, a dla innych wręcz przeciwnie. Ważne, by nie decydować się na nią pod wpływem chwili, ale po dokładnym zrozumieniu jej działania i ewentualnej konsultacji ze specjalistą.

Zdjęcie: Unsplash.com