Prawidłowego sposobu żywienia można się nauczyć, choć tak naprawdę każde małe dziecko potrafi jeść się według potrzeb i wymagań organizmu.
Czy nigdy nie zastanawiałeś się dlaczego maluch zdejmuje z kanapek ser i zajada go z pomidorami a dopiero później konsumuje chleb? Jego układ trawienny i naturalny instynkt podpowiada, co jest zdrowsze dla jego żołądka i jak jeść, by wszystkie produkty były dobrze strawione. Warto taką wiedzę posiadać i z niej korzystać.
Dieta rozdzielna - razem czy osobno?
Rośliny i zwierzęta dostarczają nam każdego dnia różnorodność pożywienia. Sami potrafimy wytwarzać i dobierać pokarm do potrzeb i upodobań, problem powstaje wtedy, gdy nieumiejętne łączenie i odstęp pomiędzy posiłkami może doprowadzić do różnego rodzaju chorób i dolegliwości.
W teorii każde urozmaicenie jest dobre, jednakże nieprawidłowe połączenie i spożycie danych produktów może być przyczyną trwałych problemów, jak niestrawności, zgagi, wrzody, a także, nadciśnienie, miażdżyca i wiele innych chorób.
[-------]
Bardzo często w restauracji zamawiamy dwa dania i jeszcze deser. Dostarczmy organizmowi dużą różnorodność pokarmów, ale częstotliwość ich spożycia i różne kombinacje nie służą organizmowi.
Dla przykładu na pierwsze danie jemy zupę, potem mięso z ziemniakami i surówką, które popijamy kompotem lub co gorsza gazowanym napojem albo słodkim sokiem, na koniec serwujemy sobie deser.
W żołądku tworzy się wybuchowa mieszanka nie do strawienia. Żołądek oraz układ trawienny i jego poszczególne elementy trawią pokarm, używając do tego odpowiednich enzymów.
Każdy pokarm wymaga innego enzymu, jeśli dochodzi do zbyt dużej mieszaniny, organizm ma problem z wychwyceniem, co jest bardziej wartościowe, a co nie, w wyniku czego nie zostaje zaopatrzony w niezbędne substancje. W zamian rozpoczyna się jednocześnie proces fermentacji oraz proces gnilny, co doprowadza do zalegania trucizn i toksyn, te zaś powodują wiele dolegliwości i chorób cywilizacyjnych.
Po takim posiłku rozpoczyna się rozkład owoców, w wyniku którego powstaje alkohol i kwas octowy, a są to trucizny. Ziemniaki mieszają się z mięsem, tworzą silnie trującą substancję - solanine. Wszystko to znajduje się w żołądku, gdzie mieszają się zarówno ciepłe jak i zimne potrawy. Nie można się zatem dziwić, że po takim obiedzie towarzyszą nam niestrawności, gazy, bóle brzucha , biegunka lub zaparcia.
[-------]
W diecie rozdzielnej wyróżniamy trzy grupy produktów:
I.Grupa białkowa – oznacza białko zwierzęce oraz nabiał czyli: mięso, wędliny, drób, ryby, jaja, mleko, jogurty, sery żółte i białe oraz warzywa strączkowe.
II.Grupa neutralna - są to warzywa (z wyłączeniem ziemniaków i kukurydzy), owoce, nasiona (słonecznik, orzechy etc.), oleje, oliwa, masło, miód i słodzik, kawa i herbata, soki warzywne i owocowe, woda.
III. Grupa węglowodanowa - pieczywo, kasze, płatki, muesli, ryż, ziemniaki, makarony, owoce suszone, cukier, kukurydza, ciasta, inne słodycze...
Jak łączyć produkty z poszczególnych grup?
Podstawowa zasada diety rozdzielnej jest niełączenie w jednym posiłku produktów z grupy białkowej i węglowodanowej!. Produkty zaś z obu tych grup można łączyć z grupą neutralną.
W posiłkach można zatem łączyć produkty z gr I i II oraz II i III. Czyli np. ryż z mięsem - stanowczo nie, ale ryż z duszonymi warzywami, albo warzywa z mięsem, jak najbardziej. Tradycyjne płatki z mlekiem to także nietrafione połączenie!
Podczas posiłków warto sugerować się także kilkoma zasadami:
- przed posiłkiem warto wypić szklankę soku ze świeżych warzyw i owoców albo wody mineralnej ewentualnie niesłodzonej herbaty
- każde z dań głównych powinno zawierać produkt z naturalnym spalaczem tłuszczu np.. witaminę C, magnez, żelazo, wapń, jod, chrom, karnitynę.
www.fit.pl