Według amerykańskiego dietetyka zachowanie w każdym posiłku odpowiednich proporcji między węglowodanami, tłuszczami i białkami jest kluczem do sukcesu – czyli osiągnięcia smukłej sylwetki.
Jak podkreśla dietetyk przy zachowaniu odpowiednich proporcji powstaje równowaga pomiędzy hormonami, które są odpowiedzialne za metabolizm. Dieta Barry'ego Searsa jest kolejną, która wykorzystuje teorię, że dla prawidłowej przemiany materii bardzo istotne jest ograniczenie węglowodanów. Stosując dietę, traci się na wadze 2-3 kg w ciągu pierwszych dwóch tygodni, potem chudnie się 1-3 kg miesięcznie. Takie tempo zapobiega efektowi jo-jo.
Główne założenie diety zakłada, że codzienny jadłospis powinien składać się z 11 tak zwanych cegiełek. Możesz je rozłożyć tak jak chcesz na 5-6 posiłków. Każda cegiełka składa się z 1 porcji białka (1B), 1 porcji tłuszczu (1T) i jednej porcji węglowodanów (1W). Tak więc dla przykładu - na śniadanie zjadasz 3 cegiełki, na II śniadanie 2 cegiełki, na obiad 3 cegiełki, na przekąskę 1 cegiełkę i na kolację 2 cegiełki. Oczywiście, jeżeli nie masz zbyt dużego apetytu rano, na śniadanie możesz zjeść jedną cegiełkę lub, jeśli wolisz obfitsze śniadania, zrezygnować z jednej cegiełki w czasie kolacji.
Czym są "cegiełki"? Cóż, to pojęcie stworzone na potrzeby diety zone, które najprościej wytłumaczyć jako porcję pokarmową, złożoną z 3 różnych bloków:
• jednego bloku białka ( w diecie oznaczanego jako 1B)
• jednego bloku węglowodanów (1W)
• oraz jednego bloku tłuszczu (1T).
Musisz również pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej pory jedzenia (śniadanie najpóźniej 1 godzinę po przebudzeniu, potem przerwy między kolejnymi posiłkami nie powinny przekroczyć 5 godzin) oraz kontrolowaniu wielkość porcji (nie powinny być za duże, przez cały dzień możesz przyjąć ok. 1700 kcal.).
Jeśli zdecydujesz się na przejście na dietę strefową (inna nazwa diety zone), musisz zrezygnować z alkoholu, napojów z kofeiną, cukru oraz skrobi. Diety strefowej nie powinny stosować osoby chorujące na nerki i artretyzm.
Na początku stosowania diety chudnie się 2-3 kilogramy, a po 2 tygodniach stosowania 1-3 kg miesięcznie.
Twórca diety, wśród jej zalet, wymienia zwiększenie energii, zmniejszenie uczucia głodu, a także poprawę pracy mózgu.
Jest to dieta, która radykalnie zmienia Twoje przyzwyczajenia, dlatego też powinnaś skontaktować się z lekarzem, zanim zaczniesz ją stosować.
Zalecane produkty:
Białka: twaróg chudy, serek wiejski typu light, białko jajek, ryby morskie i owoce morza, łosoś, pstrąg, wędliny sojowe i drobiowe, tofu. Rzadziej jajka, serek typu feta, ser żółty, wieprzowina, wołowina, cielęcina, czasem jogurty (typu light), kefiry.
Tłuszcze: oliwa, oleje, masło, orzechy, awokado. Rzadziej majonez (light), śmietana, serki kremowe, topione, pleśniowe.
Węglowodany: zielone warzywa (np. cukinia, brokuły), warzywa strączkowe (fasolka szoparagowa, fasola biała i czerwona), sałata, cebula, ogórek, papryka, pomidor, szpinak, soczewica,pieczarki owoce: przede wszystkim jagodowe oraz kiwi, cytrusy, śliwki, truskawki i czereśnie. Rzadziej pieczywo jasne, razowe, chrupkie, kukurydza, groszek, ziemniaki, marchew, banan, ananas.
www.fit.pl