Japończycy są narodem długowiecznym. Średnia długość życia w Japonii jest najwyższa na świecie. W 2007 roku wynosiła 82,8 lata, przy czym mężczyźni żyli 79,2 lat, a kobiety 86,0. Nic dziwnego, skoro ich dieta uznawana jest za najzdrowszą na świecie. Jest niskokaloryczna, uboga w cholesterol i tłuszcze. Mieszkańcy Japonii żywią się głównie ryżem, surowymi rybami, warzywami i prawie w ogóle nie używają soli. Ten typ diety nie tylko zmniejsza ryzyko wielu chorób, ale takaż sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.
Sushi to najbardziej tradycyjna potrawa japońskiej kuchni. Istnieje wiele rodzajów tego dania, a różnice tkwią w sposobie przyrządzania i podawania. Mówi się, że każdy kucharz - mistrz sushi (w Japonii ich szkolenie trwa nawet 10 lat) ma swoją tajemnicę na przygotowywanie ryżu, rybiego mięsa i dodatków. To on ustala proporcje składników i decyduje jak należy pokroić rybę. Choć przyrządza się je na wiele sposobów, to niektóre elementy są niezmienne i traktowane niemalże jak rytuał np. skrapianie ryżu octem ryżowym.
Co warto wiedzieć o sushi
- podstawą jest spreparowany ryż, który skrapia się octem ryżowym
- sushi przygotowuje się nie tylko z surowej ryby (najczęściej jest to łosoś)
- do oporządzenia ryb używa się specjalnych noży
- sushi je się palcami lub pałeczkami, najlepiej wkładając całą porcję do buzi (nigdy nie kroimy sztućcami!)
- jako dodatek do sushi podaje się sos sojowy, marynowany imbir lub ostry chrzan wasabi
Restauracje sushi od kilku lat są przebojem na rynku gastronomiczny. Można je spotkać w każdym większym mieście Polski. Jednak cena zestawu sushi jest dość wysoka i dlatego danie jest wciąż uznawane za wykwintny rarytas, na który nie co dzień można sobie pozwolić. Dlatego długo nie będą stanowić konkurencji dla barów serwujących ciepłe kanapki.
Pasjonaci sushi twierdzą, że to „miłość od pierwszego spróbowania”. Kto raz miał okazję zjeść dobre sushi, najlepiej przygotowywane jego ojczyźnie, ten nigdy więcej nie będzie chciał zjeść hamburgera czy kebaba.
www.fit.pl