Dla Azjatów to jeden z podstawowych dodatek do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo, imbir uprawia się tam od ponad 3000 lat. W Polsce na razie kojarzy kojarzy się jedynie jako sproszkowany dodatek do piernika, albo w formie soku do piwa. Ponieważ jego cena w naszym kraju spadła, dostępność na bazarach i w marketach świeżego imbiru wzrosła warto zakupić kłącze. Świeży i soczysty korzeń imbiru smakuje zupełenie inaczej niż w proszku, a zapach jest dużo bardziej intensywny.
Jak używać
Imbir surowy trzeba obrać, najlepiej zeskrobując nożem skórkę tylko z kawałka, którego będziemy używać. Można pokroić w plastry lub zetrzeć na tarce. Najlepiej trzymać świeży imbir w lodówce - owinięty papierowymi ręcznikami i schowany w plastikowych torebkach przetrwa kilka tygodni.
Do herbaty na rozgrzanie
Starty imbir można dodawać do kawy i herbaty czyniąc z nich napoje pobudzające, poprawiające koncentrację i odporność organizmu. Herbata wzbogacona o imbir i miód jest doskonała w trakcie leczenia przeziębienia. Imbir dodany do zielonej herbaty może jej nadać przyjemnego, lekko cytrynowego aromatu.
Jeśli jednak charakterystyczny smak imbiru tobie nie odpowiada możesz zastosować olejek z dodatkiem imbiru - pomaga obolałym stawom podczas przeziębienia i działa rozgrzewająco na mięśnie. Podczas masażu olejek polepszy krążenie krwi, a co za tym idzie rozgrzeje ciało.
Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne.
Przy chorobie lokomocyjnej i przeciw zakrzepom
Badania potwierdzają przeciwwymiotne działanie imbiru, więc gdy źle znosimy jazdę samochodem lub podróż statkiem warto mieć przy sobie świeże kłącze i w razie potrzeby pogryzać plastry. Przy okazji odkazimy jamę ustną ponieważ imbir ma właściwości antyseptyczne, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, jednocześnie odświeżając Imbir dobrze wpływa na trawienie, pobudza apetyt. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
Imbir zmniejsza agregację płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów, dlatego jego spożycie wskazane jest osobom z podwyższonym cholesterolem. Co ważne dla kobiet – roślina łagodzi bóle miesiączkowe. Warto dodawać go do jedzenia, gdy zauważymy pierwsze oznaki PMS.
Na koncentrację
Zwiększając ukrwienie ciała, a przez to i mózgu imbir jest naturalnym środkiem wspomagającym koncentrację i wydajność umysłową. Leczy też migreny i regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.
Nie dla każdego
Dobroczynny zwykle korzeń imbiru może drażnić chory układ pokarmowy, dlatego zakazany jest przy refluksie żołądkowym i wrzodach żołądka. Unikaj imbiru, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz.