Utrzymanie dobrego zdrowia i kondycji, a bardzo często także dbałość o rodzinę to jedna z najczęstszych rzeczy, o których myślimy w ciągu dnia. Pełnowartościowe posiłki są kluczowym elementem troski o zdrowie. Dlatego, aż 83% Polek korzysta z jajek, jako składnika potraw co najmniej raz w tygodniu.
Jajka są bogatym źródłem białka - wie o tym większość z nas, jednak zaledwie co piętnasta osoba jest świadoma tego, że przyśpieszają one pozbycie się zbędnych kilogramów. Jak pokazały badania jajka spożywamy bardzo ostrożne. Tylko 10% z nas je codziennie ten produkt! Może wiązać się to z obawą przed kalorycznością lub cholesterolem w nich zawartym. Jak podaje United States Department of Agriculture, „standardowe” jajko o wadze do 44g (M) zawiera jedynie 63 kalorie, co stanowi około 3% dziennego zapotrzebowania na energię dla dorosłej kobiety (2100-2030 kcal), a Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że cholesterol nie stwarza większego zagrożenia, niż ten który jest samoistnie wytwarzany przez naszą wątrobę.
Licznik kalorii tyka - to czy przytyjemy od jedzenia jajek, zależy od tego, w jaki sposób je serwujemy. Aż 98% Polek je jajka w zdrowej formie, czyli jajecznicy bez kalorycznych dodatków lub w zdrowych sałatkach (89%). Jeżeli jednak zjemy je dodatkowo z boczkiem, rzeczywiście zaserwujemy sobie poranną bombę kaloryczną.
Według Światowej Organizacji Zdrowia zalecana ilość jajek, które można spożywać bez obaw to maksymalnie 10 sztuk tygodniowo. Może warto więc częściej po nie sięgać, tym bardziej, że smakują wyśmienicie i są prostym składnikiem wielu potraw? Kurka Wolna zapytała też Polki czym kierują się przy zakupie jajek. Odpowiedź była jednoznaczna - ponad 54% zapytanych osób stwierdziła, że poszukuje jajek z oznaczeniem „1” albo „0”. Dlaczego? Ponieważ odzwierciedleniem środowiska, w którym żyje kura jest jakość jajek.
- Kury z wolnego wybiegu mają więcej przestrzeni, mogą wychodzić z kurnika na zewnątrz, są lepiej żywione, nie są zestresowane, a co za tym idzie są po prostu zdrowsze. Im lepsze warunki bytowania kury tym lepsza jakość zniesionego jajka, co przede wszystkim przekłada się na jego wartość odżywczą i lepszy smak – mówi Magdalena Jarzynka, Specjalista do Spraw Żywienia Człowieka, dietetyk.
Jajko zjedzone na śniadanie dostarczy nam energii na cały dzień, otrzymamy również sporą dawkę witamin i mikroelementów, które napędzą nasz organizm do pracy. Możemy zaserwować sobie jajecznice, jako sadzone, na twardo, na miękko, po wiedeńsku, pamiętajmy jednak, że każdy dodatek to kolejna dawka niekoniecznie zdrowych kalorii.
www.dieta.fit.pl
Jedz jaja i chudnij!
Jaja, wbrew opinii, która nadal panuje w Polsce, są nie tylko bardzo zdrowe, ale także… pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów! Niestety okazuje się, że zaledwie 6% Polek wie o cennych substancjach w nich zawartych, które mają wpływ na utrzymanie właściwej wagi. Co tak naprawdę wiemy o jajkach i czego powinniśmy się nauczyć?