fit.pl mobile logo

Kiszonki – zimowa skarbnica witamin

Zalety kiszonych warzyw znane są od dawna. Ukiszona kapusta i ogórki są bogate w witaminę C. Co jeszcze kryje się w tych polskich specjałach?

Kapusta kiszona – zawiera bogactwo biopierwiastków jak: C, E (2-3 mg), B (0,04-0,05 mg), B2 (0,04 mg), B6 (zawiera 0,11 mg pridoksyny), B3 (0,26-0,30 mg), K (0,008-3,0 mg), beta-karoten (0,030-0,042 mg) oraz pierwiastki mineralne jak: potas (227-266 mg), wapń (35-46 mg), magnez (8-23 mg), jest także bogatym źródłem błonnika. Jest pożywką dla pożytecznych bakterii szczepu Lactobacillus. Kiszona kapusta zawiera bakterie kwasu mlekowego, dzięki czemu wspomaga równowagę kwasowo-zasadową.

W starożytnym Rzymie stosowano ją w leczeniu płuc, wątroby, bezsenności, chorób przewodu pokarmowego: wrzodów, żołądka, jelita grubego, czy dwunastnicy.

wzmacnia organizm – za sprawą fitocytów walczących z bakteriami, wirusami, gronkowcem złocistym, gruźlicą,
działa antystresowo, usprawnia przemianę materii i perystaltykę jelit,
• kapusta usprawnia pracę hormonu tarczycy, stabilizuje poziom cholesterolu, obniża ryzyko zmian miażdżycowych, działa antykancerogennie - zawiera antocjany, silne antyoksydanty,
• sok z kapusty poprawia apetyt dzięki podniesieniu produkcji soków trawiennych, działa leczniczo na pęcherzyk żółciowy, żylaki, arteriosklerozę, śledzionę, wspomaga detoksykację. W 100 ml soku z kapusty znajduje się tylko 12 kcal,
• witamina B wspomaga dotlenienie organizmu,
witamina C jest dobrym sposobem na kaca, w 100g kapusty kiszonej znajduje się 16 mg witaminy C,
• witamina PP wspomaga produkcję endogennej energii i przemiany materii,
• liście kapuściane i mleczko tego warzywa pomagają w regeneracji tkanek, pomocne są przy leczeniu ran, syrop z kapusty łagodzi kaszel,
• potas usprawnia procesy gospodarki wodnej, wydalanie płynów i usprawnia pracę mięśnia sercowego.

Ogórki kiszone
W czasie zimy trudno o świeże ogórki, które nie byłyby nawożone chemią. Kiszone ogórki zachowują cenne składniki odżywcze, w odróżnieniu od surowych są lekkostrawne i zawierają łatwo przyswajalne witaminy i sole mineralne, i nie wpływają inwazyjnie na witaminę C z innych warzyw.

kiszonki

wspomagają odporność na infekcje,
• kwas mlekowy pomaga w oczyszczaniu organizmu, działa delikatnie moczopędnie,
• bogate w acetylocholinę, która wspomaga perystaltykę jelit i reguluje nadciśnienie.

Można kisić również; buraki, jabłka, gruszki, czy śliwki. Doskonałe jak dodatek do zimowych obiadów, podkreślają i zaostrzają smak potrawy.


www.fit.pl
 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl