fit.pl mobile logo

Kminek (Carum carvi)

Kminek potocznie bywa nazywany Karolkiem pospolitym. To roślina przyprawowa i lecznicza. Zarówno do celów leczniczych, jak i kulinarnych używane są dojrzałe owoce kminku (nasiona) 
Co zawiera

Owoce kminku zawierają dość duże ilości olejków eterycznych (głównie karwonu i limonenu). Niekiedy jego masa może sięgać 8% ciężaru gatunkowego nasion. Ponadto w owocach kminku znajdują się flawonoidy, związki cukrowe, białkowe, olej tłusty, woski, żywice, garbniki i mikroelementy.

Działanie lecznicze

Związki zawarte w owocach kminku usprawniają pracę przewodu pokarmowego, znoszą stany skurczowe mięśniówki jelit, przywracając jej prawidłową czynność. Zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach, łagodzą wzdęcia brzucha, kolki, działają wiatropędnie i bakteriobójczo. Zioło wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci, poprawiając wyraźnie trawienie i przyswajanie pokarmów.

Dla dzieci i ludzi starszych

Kminek jest dobrze tolerowany nawet przez dzieci i osoby w wieku podeszłym, cierpiące na wzdęcia, brak łaknienia, zaparcia, a także zaburzenia pracy jelit. Kminek, podobnie jak anyż jest bardzo cennym środkiem dla matek karmiących. Działa mlekopędnie i znacznie zwiększa ilość wytwarzanego mleka. Kminek jest dobrym lekiem dla ludzi cierpiących na dolegliwości wątrobowe, bowiem zwiększa ilość wydzielanej żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu zaburzeń pracy trzustki. Zwiększa także ilość wydalanego moczu.

Jako przyprawa

Obecnie stanowi jedną z najpopularniejszych przypraw w kuchni polskiej. Kminek jest doskonałą przyprawą do potraw tłustych i ciężkostrawnych. Owoce kminku używa się w całości lub w postaci mielonej. Mielonym kminkiem przyprawia się potrawy niegotowane, czyli sałatki, pasty, sery (żółte i białe). Natomiast owoce kminku dodaje się do różnych wypieków - chleba, bułek, słonych paluszków itp. Można też nim przyprawiać buraki, marchew, słodką i kwaszoną kapustę, ziemniaki, kiełbasy, wszystkie gatunki tłustych mięs (np. wieprzowina), ryby (zwłaszcza gotowane) oraz raki. Dodaje się go również do wielu zup (grzybowej, ziemniaczanej, kapuśniaku). Bez kminku trudno wyobrazić sobie przygotowanie baraniny. Olejek kminkowy wchodzi w skład wielu wódek (kminkówka) i likierów (alasz).

Ciekawostki
  • Kminek znany był już starożytnym Egipcjanom. Ziarna żuto, a olejek wmasowywano w skórę, aby uzyskać właściwe zabarwienie.
  • Cyganie żują 1 łyżeczkę nasion kminku przy dolegliwościach żołądkowych.
  • Wysuszone ziele kminku po wymłóceniu podawane jest w paszy dla bydła w celu zwiększenia jego mleczności.
  • Kiedyś uważano kminek za roślinę czarodziejską, chroniącą człowieka przed czarami i demonami.
  • Kminek wchodził także w skład eliksirów miłosnych, zapobiegających zdradzie.

Kurczak z kminkiem
Składniki:

1 kurczak w kawałkach, 1 szklanka śmietany, 1 szklanka jogurtu naturalnego, ¼ kostki masła, 1 duża drobno posiekana cebula, ¼ szklanki mąki, sok z 1 dużej cytryny, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka papryki ostrej mielonej, ½ łyżeczki czosnku granulowanego, ½ łyżeczki imbiru mielonego, 2 łyżeczki kminku.

Przygotowanie:
Skropić kurczaka sokiem z cytryny i odstawić na 15 min. Mąkę zmieszać z solą i papryką. Przygotowaną mieszanką oprószyć porcje kurczaka. Następnie obsmażyć je na maśle stopionym w rondlu. Kiedy mięso będzie już obsmażone, wyjąć je z rondla na talerz.. W rondlu dusić cebulę z czosnkiem, imbirem i kminkiem, aż będzie lekko rumiana. Dodać śmietanę i jogurt, stale mieszając. Ponownie włożyć kurczaka do rondla, dobrze wymieszać z cebulą oraz przyprawami i dusić pod przykryciem 45-50 minut. Wyjęte z rondla porcje kurczaka ułożyć na podgrzanym półmisku. Sos gotować jeszcze przez parę minut, na zwiększonym ogniu, aż lekko zgęstnieje. Porcje kurczaka polać sosem i podawać z ryżem.

Dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl