Gospodynie dodają go głównie do ciężkostrawnych dań na bazie kapusty, zarówno świeżej jak i kiszonej. Kminek znajdziemy w bigosie, kapuście zasmażanej, surówce oraz zupie kapuścianej. Kminek spotkamy także w jedzeniu przygotowywanym z roślin strączkowych.

Przyprawa używana jest w formie nasion, które można zmielić, jeśli komuś przeszkadzają twarde ziarenka. Ma charakterystyczny zapach i smak.
Kminek jest wysoko cenioną przyprawą nie tylko przez kucharzy, ale także przez dietetyków ze względu na swój skład i lecznicze właściwości. Ziarenka zawierają tłusty olej, flawonoidy, cukry, związki białkowe, sole mineralne, a także kwasy organiczne.
Przyprawa ma zbawienny wpływ układ trawienny: zapobiega wzdęciom, ułatwia trawienie, łagodzi skurcze żółądkowo-jelitowe, hamuje rozwój niektórych bakterii.
Kminek działa moczopędne, wiatropędne oraz pobudza produkcję mleka u karmiących matek. Napar przygotowywany z kminku napar uśmierza kolkę u niemowląt, poprawia apetyt u starszych dzieci, a u kobiet w czasie menstruacji niweluje skurcze.
www.wellness.fit.pl