fit.pl mobile logo

Kukurydza – złoto z Meksyku

Kukurydza jest warzywem wszechstronnym i znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jest smaczna, pożywna, spełnia się doskonale również jako roślina ozdobna czy źródło biomasy
Kukurydza (Zea mays) to pochodząca z Meksyku jednoroczna roślina z rodziny wiechlinowatych. Pod koniec XV wieku kukurydzę sprowadzono do Europy i rozpowszechniono głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Obecnie kukurydza jest jednym z najpopularniejszych warzyw wykorzystywanych w kuchni.

Światowe zboże

Choć nie ma kłosów, z botanicznego punktu widzenia kukurydza zaliczana jest do zbóż. Łodyga, na której osadzona jest kolba, to nic innego jak źdźbło, które zależnie od odmiany może osiągać wysokość od 0,5 do 6 metrów. Po pszenicy i ryżu, kukurydza należy do trzech najważniejszych roślin uprawnych w świecie. W uprawie spotyka się dwie odmiany kukurydzy: pastewną i jadalną. Ta pierwsza ma twarde ziarna i przeznaczana jest na kiszonki oraz pasze dla zwierząt. Jedną z najpopularniejszych odmian jadalnych jest kukurydza cukrowa, która charakteryzuje się słodkawym smakiem i stosunkowo wysoką zawartością cukrów. Do odmian jadalnych kukurydzy zaliczane są również odmiany zbożowe, których ziarna wykorzystywane są w przemyśle spożywczym do produkcji skrobi, mąki i kaszy. Kukurydza stanowi także surowiec do produkcji oleju.

Nie tylko do jedzenia

Kukurydza znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, a także bioenergetyce. Ze skrobi kukurydzianej można wytwarzać m.in. papier, tkaniny syntetyczne, żywice, oleje, lakiery i materiały filmowe. W przemyśle wykorzystuje się nie tylko ziarno, ale także łodygi, liście i okrywy liściowe rośliny. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy kukurydza jest jednym z najlepszych surowców do produkcji biogazu.

Pożywne ziarno

Kukurydza należy do najbardziej kalorycznych warzyw. 100 g ziaren, w zależności od odmiany i ewentualnego przetworzenia (mrożenie, konserwowanie) dostarcza 102-110 kcal. Większość kalorii z kukurydzy pochodzi z węglowodanów, w tym również sacharozy, natomiast w niewielkiej ilości z białka i tłuszczów. Spożywanie kukurydzy jest polecane w szczególności osobom o zwiększonych potrzebach energetycznych, w tym również sportowcom. Kukurydza poza kaloriami dostarcza sporo błonnika pokarmowego, potasu, magnezu, selenu oraz witaminy PP. Warto wiedzieć, że atutami złocistych ziaren są nie tylko składniki odżywcze. Kukurydza jest źródłem zeaksantyny – żółtego barwnika zaliczanego do karotenoidów, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Spożywanie produktów bogatych w zeaksantynę pomaga zmniejszać ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, a przez to na dłużej utrzymać oczy w dobrej kondycji.

Kukurydziane smakołyki

Świeże kolby kukurydzy cukrowej jada się gotowane do miękkości, w lekko osolonej wodzie. Gorące kolby świetnie smakują z roztopionym masłem czy tartym serem. Wyborna jest także kukurydza pieczona na grillu w folii aluminiowej. Ziarno słodkiej kukurydzy sprawdza się jako baza do przyrządzenia zupy, składnik potraw z ryżu, makaronu, farszów warzywnych oraz najróżniejszych sałatek. Kukurydza świetnie nadaje się do przechowywania – jej ziarna można mrozić i konserwować. Młode kolbki o długości do 10 cm z powodzeniem nadają się do marynowania. Kukurydza to warzywo typowe dla kuchni meksykańskiej, ale jada się ją chętnie nie tylko w Meksyku, ale na całym świecie.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska
dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl
 

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl