Rozgrzewająca dieta na chłodne dni

Wiatr, deszcz i przeszywający chłód sprawiają, że jesienią często skarżymy się na brak energii i towarzyszące nam poczucie zimna. Nic dziwnego – taka aura nie nastraja optymizmem i sprzyja przeziębieniom, dlatego w tym okresie warto szczególnie zadbać o nasz organizm. Oprócz wymiany garderoby na cieplejszą powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się naszej diecie i wprowadzić do niej rozgrzewające potrawy i przyprawy
2020-11-02 00:00
Udostępnij
Rozgrzewająca dieta na chłodne dni

Jesienią naturalnie mamy mniejszą ochotę na sałatki czy owocowe koktajle – surowe produkty mają właściwości wychładzające, dlatego chętniej sięgamy po gotowane czy pieczone dania. Podstawą zdrowego odżywiania jest zbilansowana dieta, dlatego nie powinniśmy rezygnować z żadnej grupy produktów – wystarczy, że przygotowując posiłek dodamy do niego odpowiednie przyprawy lub składniki, a zyska on właściwości rozgrzewające. Przedstawiamy pomysły na dania, które dodadzą sił witalnych i sprawią, że będzie nam ciepło.

Dobry początek dnia

Powszechnie wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, choć nie każdy jest zwolennikiem jedzenia rano. Gdy na zewnątrz pada, wieje wiatr i jest zimno, szczególnie ciężko jest wstać z łóżka, ale naszym motywatorem może być właśnie pyszne, rozgrzewające śniadanie.

– W wersji na słodko idealnie sprawdzi się owsianka z cynamonem, prażonym jabłkiem i orzechami – to pyszne i pożywne śniadanie. Płatki owsiane, dzięki dużej zawartości błonnika, wspomagają pracę jelit, pomagając utrzymać prawidłową masę ciała. Zjedzenie węglowodanów złożonych dostarcza energii na cały poranek, a dodatek cynamonu wzmacnia organizm i rozgrzewa. Aby jeszcze bardziej urozmaicić naszą owsiankę, po wyłożeniu jej do miseczki, można wrzucić do niej kilka pokruszonych ciasteczek lub słomkę ptysiową. Wielbiciele bardziej wytrawnych smaków powinni spróbować pikantnego omletu ze szpinakiem, szynką i chili, który zapewnia uczucie sytości na wiele godzin i dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych – komentuje Marzena Stokwisz z firmy Brześć, produkującej wyroby cukiernicze i przekąski.

Zjedzenie pożywnego śniadania dodaje siły na cały poranek i sprawia, że jest nam cieplej, dlatego warto wstać wcześniej i je sobie przygotować. Jedzenie w pośpiechu może spowodować problemy trawienne, dlatego poranny posiłek powinniśmy jeść powoli – niech będzie to chwila relaksu przed dniem pełnym wyzwań.

Intensywne przyprawy i zagraniczne smaki

Jesień to idealny moment do eksperymentowania w kuchni i spędzenia w niej trochę większej ilości czasu. Jeśli pogoda nie sprzyja wychodzeniu z domu warto bliżej przyjrzeć się rozgrzewającym potrawom z całego świata i spróbować przyrządzić je samemu. W chłodne dni najbardziej smakują nam dania gotowane i podawane na ciepło, takie jak orientalne curry czy węgierski gulasz.

Curry to zarówno potrawa, jak i mieszanka przypraw składająca się m.in. z kurkumy, imbiru, kminku, kolendry i chilli. Curry to danie zazwyczaj podawane jako aromatyczny sos w towarzystwie warzyw, ryżu i mięsa, które w wersji wegańskiej możemy zastąpić np. tofu. Dodana do potrawy mieszanka przypraw nie tylko pobudza kubki smakowe, ale bardzo korzystnie wpływa na zdrowie – zmniejsza stany zapalne i wspomaga trawienie, a zawartość ostrej papryki dodatkowo pobudza krążenie i rozgrzewa.

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami bardziej egzotycznych potraw możemy przygotować równie pyszne, ale bliższe naszym kubkom smakowym danie jak węgierski gulasz. Potrawa ta w tradycyjnej wersji bardziej przypomina zupę, ale w Polsce zazwyczaj jadana jest jej gęsta odmiana, często serwowana w towarzystwie placków ziemniaczanych. Niezależnie od formy podania podstawą gulaszu jest czerwona papryka (zarówno świeża jak i sproszkowana) oraz wołowina. Aby jak najlepiej wydobyć smak ze wszystkich składników, zaleca się długie duszenie potrawy na wolnym ogniu.

Zupa dobra na wszystko

Jedną z głównych pozycji na liście rozgrzewających dań stanowią z pewnością zupy. Uwielbiamy je nie tylko za miłe uczucie ciepła, które ogarnia nas po ich zjedzeniu, ale przede wszystkim za smak i łatwość przygotowania. Zupa to idealny pomysł zarówno na lunch, który zabierzemy do pracy, ale też pożywny obiad lub kolację.

– Istnieje przekonanie, że zupa nie jest potrawą sycącą na długo, a po jej zjedzeniu szybko robimy się głodni. Nie do końca jest to prawda – wszystko zależy od dodatków, którymi wzbogacimy nasze danie. Zazwyczaj jadamy zupy w towarzystwie makaronu lub ziemniaków, ale pysznie smakują i wzbogacają je także kasze lub soczewica, które dodatkowo zagęszczają potrawę. Zupy, a szczególnie te w formie kremu, to wspaniały sposób na przemycenie większej ilości warzyw do naszej diety. Aby urozmaicić ich smak i teksturę dobrze jest po nałożeniu na talerz posypać krem orzechami, prażonymi ziarnami, grzankami lub groszkiem ptysiowym – dodaje Marzena Stokwisz z firmy Brześć.

Jesienią do przyrządzenia zupy warto wykorzystać sezonowe produkty i warzywa, jak chociażby kapustę, z której przygotujemy smakowity kapuśniak lub dynie, buraki i brokuły, które świetnie sprawdzą się do ugotowania kremów.

Stosowanie rozgrzewającej diety z pewnością wspomoże nasz układ odpornościowy w tym sezonie i pomoże nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Starajmy się, aby w tym okresie dieta była jak najbardziej urozmaicona i wzbogacajmy potrawy o aromatyczne przyprawy, które nie tylko polepszają smak dań, ale działają też pozytywnie na nasze zdrowie. Jesienią nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i piciu wody, a świetnym sposobem na szybkie rozgrzanie organizmu będzie herbata z cytryną, imbirem oraz sokiem z malin.