Suplementy nie są lekami na nadwagę

Bardzo dużą popularnością cieszą się suplementy diety, które mają ułatwić odchudzanie. Ich popularność nie zmalała nawet wtedy, gdy naukowcy ogłosili, że są nieskuteczne, a lekarze ostrzegają, że mogą być niebezpieczne
fit.pl
2010-09-01 00:00
Udostępnij
Suplementy nie są lekami na nadwagę
Chrom zmniejsza łaknienie, L-karnita spala tłuszcze, guarana pobudza metabolizm…. Tak przekonują nas codziennie reklamy. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni środek i zażywać go regularnie, a efekty mają być oszałamiająca. Szkoda tylko, że w reklamach nic nie mówi się o tym, że same suplementy nie są wystarczające do redukcji masy ciała.

Według najnowszych badań, które ogłoszono na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością w Sztokholmie suplementy na odchudzanie działają jak palcebo.

Na aptecznych półkach znaleźć można wiele suplementów diety, które mają być uzupełnieniem. Powinny być stosowane wówczas, gdy organizmowi brakuje któregoś pierwiastka. Jednak większość z nich reklamowana jest jako środek przeznaczony do walki z nadmiernymi kilogramami. Ludzie bardzo często mylą suplementy z lekami, uważając że przyjmowanie danego specyfiku pomoże im walczyć z otyłością.

Zespół pod wodzą dr. Thomasa Ellrotta, szefa Instytutu Żywienia i Psychologii na Uniwersytecie Medycznym w Getyndze w Niemczech, zajął się dziewięcioma popularnymi preparatami, m.in. L-karnityną, guaraną, poliglukozaminą (mającą zdolność wiązania tłuszczów) czy fasolaminą (ograniczającą trawienie skrobi). Naukowcy przez osiem tygodni obserwowali reakcje 189 pacjentów z otyłością i nadwagą, którzy regularnie przyjmowali leki, przy stosowaniu tej samej diety i poziomu aktywności fizycznej. Jedna z grup otrzymywała zamiast suplementów palcebo. Jak się okazało suplementy nie były skuteczniejsze niż placebo.

Nad skutecznością suplementów pracował także dr Igho Onakpoya pracujący na brytyjskich uniwersytetach w Exeter i Plymouth. Według jego badań preparaty uznawane za odchudzające nie są w żadnej mierze lekami na otyłość, nie wpływają na obniżenie wagi.

Dodatkowo lekarze przekonują, że musimy uważać na spożywane suplementy, aby nie zaszkodziły naszemu zdrowiu. Na przykład środki zawierające kofeinę czy efedrynę mogą usprawnić metabolizm, ale spowodować również przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia.

Musimy pamiętać, że redukację masy ciała nie zapewni nam przyjmowanie jedynie pigułek. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe, stosować odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia fizyczne.

www.fit.pl