Mimo że żurawina rośnie w naszym kraju, nie cieszy się dużą popularnością. A szkoda! Owoc ten kryje w sobie prawdziwe skarby. Może skutecznie walczyć z wieloma chorobami – od zapalenia nerek po nowotwory
Żurawina prozdrowotna
Żurawina znana jest w kuchni jako świetny dodatek do potraw mięsnych. Nie zostaje jednak w pełni doceniona. Szklanka soczystych jagód żurawiny dostarcza aż 3,2 g błonnika (tyle samo co duże jabłko), zawiera nawet 30 mg witaminy C, witaminę B1 i B2, sole mineralne: wapń, fosfor, miedź i jod, garbniki, taniny oraz kwas cytrynowy i jabłkowy. Owoce żurawiny są bombą witaminową. Naukowcy potwierdzają, że żurawina należy do czołówki roślin o właściwościach prozdrowotnych.
Żurawina przywędrowała do nas ze Skandynawii. Jej naturalnym środowiskiem bytowania są miejsca raczej wilgotne i mokre. Żurawina występuje w Polsce w borach bagiennych i na torfowiskach. Największe zasoby naturalne żurawiny w Polsce występują na obszarach Pomorza, Pojezierza Mazurskiego Podkarpacia i Lubelszczyzny.
Żurawina jest atrakcyjna kulinarnie ze względu na swoje małe, czerwone jagody o charakterystycznym cierpko-kwaśnym smaku. Smak spowodowany jest dużą zawartością związków z grupy antocyjanów. Owoce spożywane na surowo są niesmaczne, ale po dosłodzeniu lub przesmażeniu otrzymujemy gotowe dżemy, konfitury, galaretki, które są znakomitym dodatkiem do mięs, kisieli i deserów. Należy pamiętać, że obróbka termiczna neutralizuje działanie cennych substancji odżywczych w żurawinie. Dlatego zaleca się stosować ją w formie soku, który jest najmniej przetworzoną formą owoców.
Żurawina i trawienie
Żurawina działa wspomagając i stymulująco na przemianę materii. Ponadto zawarte w owocach związki biorą udział w detoksykacji organizmu, eliminując substancje szkodliwe. Jak wiadomo, usuwanie toksyn poprawia efektywność diet odchudzających. Wpływa także pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Regularne spożywanie żurawiny pomoże osobom pragnącym zgubić zbędne kilogramy.
Żurawina dobra na wszystko
Szereg związków zawartych w żurawinie wspomaga odporność, działa przeciwgorączkowo i wzmacniająco. Posiadają silne właściwości antybakteryjne, dlatego mają one pozytywne działanie w przebiegu wielu zakażeń bakteryjnych, m.in.: nerek i pęcherza. Dodatkowo żurawina zapobiega powstawaniu złogów szczawianowo-wapniowych układu moczowego oraz przytwierdzaniu się bakterii E.coli i gronkowców do ścian pęcherza moczowego, co jest częstym zjawiskiem towarzyszącym zapaleniu dróg moczowych. Wyciąg z owoców żurawiny stosuje się także w profilaktyce próchnicy i jako środek ograniczający tworzenie się płytki nazębnej. Po wielu latach badań okazało się, że antyoksydanty zawarte w żurawinie obniżają poziom „złego cholesterolu” – LDL, a wspomagają wzrost poziomu „dobrego cholesterolu” – HDL. To wpływa na ustabilizowanie się ogólnego poziomu cholesterolu we krwi i ochronę przed wieloma chorobami. Spożywanie jagód tej rośliny zapobiega rozwojowi schorzeń układu krwionośnego, m.in. miażdżycy, zlepianiu się płytek krwi oraz problemom z zasklepianiem naczyń krwionośnych.
[-------]
A oto przepisy, które warto znać.
Konfitura z żurawiny:
Składniki:
1 kg owoców żurawiny
½ kg cukru.
Sposób przyrządzania: Żurawinę umyć. Wsypać do rondla. Delikatnie rozgnieść. Wsypać cukier. Smażyć na małym gazie mieszając, aż sok odparuje, a masa stanie się szklista i gęsta. Gorącą konfiturę kłaść do czystych, wyparzonych słoiczków. Słoiki odwrócić do góry dnem. Nie trzeba wekować bo żurawina zawiera dużo pektyny.
Koktajl żurawinowy:
Składniki:
½ szklanki żurawiny
1 szklanka jogurtu
łyżka zmielonego siemienia lnianego
łyżeczka miodu
¼ łyżeczki cynamonu
mięta lub melisa
Żurawinę wyjmij z lodówki, umyj, odsącz, wrzuć do garnka, zalej szklanką ciepłej wody. Tak przygotowaną żurawinę doprowadź do wrzenia (nie gotuj!). Przetrzyj, dodaj cukier trzcinowy lub miód. Zmiksuj żurawinę i jogurt naturalny. Dodaj siemię lniane i cynamon. Przelej do szklanki, włóż do lodówki na kilkanaście minut. Przed podaniem koktajlu żurawinowego udekoruj świeżą miętą lub melisą. Zamiast jogurtu możesz użyć kefiru lub maślanki.
Minikuracja oczyszczająca z żurawiny
Przez trzy dni układaj jadłospis według poniższego wzoru. Tuż po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny, możesz do niej dodać łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego. Później pół godziny przed każdym posiłkiem wypij szklankę soku żurawinowego (oczywiście bez cukru). Kurację stosuj regularnie i powtarzaj co dwa tygodnie, a poczujesz przypływ energii i pozbędziesz się niechcianych kilogramów.
Przed śniadaniem:
- szklanka ciepłej wody z sokiem z cytryny
Śniadanie:
- naleśniki z konfiturą żurawinową
- herbatka owocowa lub ziołowa
Przed południem:
- sok żurawinowy
Przekąska:
- pół dużego grejpfruta
Przed obiadem:
- sok żurawinowy
Obiad:
- 2 plastry polędwiczki, 2 łyżki pęczaku, surówka z białej kapusty
- szklanka soku pomidorowego
Przed kolacją:
- sok żurawinowy
Kolacja:
- koktajl mleczno-żurawinowy z 2 łyżkami płatków owsianych lub otrębów pszennych
- zielona herbata
www.fit.pl