Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej, czyli ADHD - jest schorzeniem, dotyczącym już prawie 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. Choroba nieleczona prowadzi do problemów w nauce, poważnych zaburzeń osobowości a także zwieksza ryzyko depresji i uzaleźnień.
ADHD Objawia się przede wszyskim zaburzeniami koncentracji, a jego podstawą są zmiany w pracy mózgu wywołane zaburzeniami wieku rozwojowego. W konsekwencji dzieci mają ograniczoną kontrolę nad swoimi impulsami, są stale pobudzone. Na ADHD częściej cierpią chłopcy.
22 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wczesnym diagnozom i leczeniu ADHD. Lekarze stwierdzili, iż tylko szybka i wczesna diagnoza może dać dziecku szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zdobycie wykształcenia i osiągnięcie sukcesu w życiu.Ważną rolę powinni odegrać nauczyciele oraz rodzice, to ich rola jest obserwowanie dziecka i szybka reakcja na niepokojące sygnały.
Diagnozę, według niektórych lekarzy można postawić już przed piątym rokiem życia. Niepokojącymi, głównymi oraz alarmującymi objawem są znaczne problemy z koncentracją oraz impulsywność, która w konsekwencji może doprowadzić do konfliktów w rodzinie oraz szkole.
Jak twierdzą psychiatrzy oraz psychologowie ADHD może być mylone z typowymi zachowaniami buntowniczymi w pewnym wieku u dzieci. Negacja rodziców, kary oraz obniżanie wartości dziecka mogą znacznie pogłębić ten stan.Takie zachowania w miarę dorastania przez dziecko mogą procentować depresją, niską samooceną, agresją oraz uzależnieniami.
Zdaniem lekarzy wciąż brakuje specjalistów (psychiatria dziecięca jest źle opłacalna i trudna) oraz odpowiedniej diagnostyki, a liczba chorujacych dzieci, stale rośnie. W tej chwili szacuje się, że w Polsce na te chorobę zapada 350 tys. dzieci.
ADHD co to takiego?
Dziecko z ADHD może być geniuszem?
www.fit.pl