Kampania jest częścią projektu „Aktywnie po zdrowie” realizowanego poprzez fundację Banku Ochrony Środowiska. Cel kampanii jak i temat są bardzo ważnym zagadnieniem dla polskiego społeczeństwa.
Cieszy fakt, że coraz więcej środowisk – a przede wszystkim sami rodzice są bardziej świadomi zagrożeń jakie niesie tzw. junk food, czyli „śmieciowe jedzenie”. Kiedy mówimy o tego typu posiłkach mamy zazwyczaj na myśli fast foody, czyli hamburgery, frytki, a także chipsy czy słodkie napoje gazowane. Jednakże to nie jedyni winowajcy alarmującego stanu zdrowia naszego społeczeństwa, a przede wszystkim dzieci.
Według badań Centrum Zdrowia Dziecka, co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problem z nadwagą lub otyłością. Zbigniew Kułaga z Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka, koordynator projektu „Olaf”, w ramach którego przebadano 17, 5 tys. Uczniów, twierdzi, że wyniki te są przerażające! Co 5 dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub jest otyłe. I tak w grupie dzieci 7 – 12 lat nadwaga i otyłość to nieco ponad 20%, a w grupie nastolatków to trochę poniżej 20% wszystkich badanych.
Niestety problem otyłości zaczyna się dużo, dużo wcześniej. Już dieta przyszłej mamy ma bardzo duże znaczenie dla wagi noworodka. Również dieta mamy karmiącej oraz nawyki żywieniowe jakie panują w domu. Zanim dziecko ma okazje sięgnąć po chipsy rodzice mają wiele okazji by nauczyć dziecko jeść owoce i warzywa. By pokazać i zachęcić do ruchu, do aktywnego stylu życia.
Już najmłodsze dzieci, kiedy zaczynają jeść inne niż mleko mamy posiłki uczą się smaków i nabierają nawyków żywieniowych – czy dobrych? – wszystko zależy od rodziców.
Od rodziców także zależy czy podadzą dziecku do picia dobrą wodę przeznaczoną specjalnie dla dzieci np. wodę Humana, czy słodkie napoje. Ważne by już najmniejsze dziecko otrzymywało napoje bez cukru i posiłki odpowiednio dobrane do wieku i przeznaczone dla najmłodszych dzieci.
www.fit.pl