Musisz mieć listę zakupów !
Jak się wystrzec kupowania na wyrost? Kupuj rzeczy według ściśle określonej listy. Wypisz najistotniejsze przedmioty, stwórz tak zwany „must have” wyprawki, który będzie solidną podstawą do dalszych zakupów. Następnie podziel całość na kategorie: rzeczy dla dziecka do domu, rzeczy dla Ciebie do domu, rzeczy dla dziecka do szpitala oraz rzeczy dla Ciebie do domu. To bardzo ważne, abyś pamiętała jako przyszła mama, że wyprawka niemowlęca składa się również z rzeczy przeznaczonych dla Ciebie. Ty i Twoje potrzeby są również priorytetowe.
Kupowanie w III trymestrze ciąży
Zakupy wyprawki owiane są wieloma mitami, duża ilość kobiet wręcz przestrzega, aby jak najpóźniej zacząć kompletowanie idealnego zestawu dla dziecka. Ostatnie tygodnie ciąży nie są jednak najlepszym terminem na dokonywanie dużych zakupów ciążowych. Będziesz miała już duży brzuch, a Twoje zdolności motoryki też będą stanowczo ograniczone. Niestety trzeci trymestr często charakteryzuje się tym, że Twoja charyzma jest już o wiele mniejsza. Rozsądniej kupować pewne rzeczy partiami już wcześniej np. w II trymestrze. Da Ci to nie tylko większą i dłuższą radość z zakupów, ale również odciąży Twój portfel. Wydatki na dziecko stanowczo uszczuplą Twój budżet, dlatego lepiej rozplanować to na etapy.
Powoli skompletowane rzeczy pozwolą Ci również zabezpieczyć na przyszłe sytuacje awaryjne. Nie bez powodu często kompletowanie wyprawki porównuje się z … deszczem i parasolem. Ile razy zachodzi taka sytuacja, że wychodząc rano gdy weźmiesz ze sobą parasol prawdopodobnie nie będzie padało, jednak gdy go zapomnisz sytuacja jest odwrotna. Analogiczna sytuacja zachodzi właśnie z wyprawką. Jak to mówią: przezorny, zawsze ubezpieczony!
Najczęstsze błędy
Często przyszłe mamy kupują na początek stanowczo za dużą ilość ubranek. Wybierz 3 pary śpiochów, 2 czapeczki, 3 kaftaniki/ body z długim rękawem (różnej grubości), 2 pary skarpetek, kocyk/ rożek, ręcznik i pieluchy tetrowe. Najważniejsze, abyś wybierała rzeczy bez printów i mocno nasyconych kolorów. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego takie rzeczy mogą go po prostu uczulić.
Sprytna i zaradna mama musi być przygotowana na każdą, przede wszystkim niepożądaną sytuację. Do takich niechcianych wydarzeń zaliczamy np. katar u niemowlaka. Niestety nie można tego bagatelizować, bo to bardzo trudna sytuacja dla każdego małego organizmu. Gdy dziecko ma infekcje nie je, nie może spać, jest marudne. Ponad to pamiętaj, że do pierwszego roku życia oddycha ono prawie wyłącznie noskiem i to 60 razy na minutę! Gruszka, której używały nasze babcie, to już stanowczo przestarzałe urządzenie. Obecnie na rynku królują aspiratory noska podłączane do odkurzacza. Aspirator podłącza się do domowego odkurzacza i wykorzystuje jego siłę ssącą (nie ma możliwości żeby do aspiratora przedostały się roztocza czy kurz!). Dla niektórych brzmi to przerażająco, ale wystarczy jedno użycie aspiratora, by przekonać się, że jest to w pełni bezpieczna i nieinwazyjna metoda. Aspirator do odkurzacza Katarek jest dostępny na rynku od 12 lat i jak mówi producent, wyleczył już ponad milion małych nosków. W sprzedaży pojawiła się jego idealna wersja do wyprawki Katarek + Complete.
KATAREK + Complete jest skuteczną metoda walki z katarem u najmniejszych dzieci. Z nim w trzech prostych krokach bezpiecznie usuniesz wydzielinę z noska dziecka już od 1-go dnia życia. Pełny zestaw zawiera aspirator kataru podłączany do odkurzacza oraz ampułki fizjologicznego roztworu soli. Całość zamknięta jest w trwałym, plastikowym opakowaniu, zachowującym higieniczność produktu. Odsysacz jest odpowiedni do odkurzacza o mocy 800-1800W. Jego jednostajna siła ssąca wykorzystuje moc odkurzacza, umożliwia ona w połączeniu z użyciem soli fizjologicznej 0,9% bezpieczne oczyszczanie noska.