fit.pl mobile logo

Jak dbać o aktywność fizyczną dziecka zimą?

Zima to trudny okres w roku. Przy odrobinie szczęścia obdaruje nas śniegiem i mrozem, tworząc idealną okazję do wybrania się na sanki czy narty. Wtedy nikogo nie trzeba namawiać do aktywności fizycznej. Coraz częściej jednak biała zima zaszczyca nas na kilka lub kilkanaście dni w roku, a kiedy za oknem szaro i buro my, rodzice, stajemy na głowie, aby zachęcić dzieci do ruchu.

Z oczywistych względów zimą dzieci ruszają się trochę mniej niż w ciepłych miesiącach. W utrzymaniu odpowiedniego poziomu aktywności nie pomaga też pandemia. Według badania przeprowadzonego przez IBRiS, “pandemia i związane z nią ograniczenie były głównym czynnikiem demotywującym dzieci i młodzież do uprawiania sportu”. Samodzielny wysiłek, poza lekcjami wychowania fizycznego, zadeklarowało 41% badanych uczniów. Wcześniej odsetek ten wynosił 50%. Jak więc sprawić, aby dzieci więcej się ruszały?

Leśne aktywności

Wycieczka do lasu to sposób zarówno na solidną dawkę ruchu, jak i możliwość pooddychania czystym powietrzem. Na tym jednak zalety się nie kończą, ponieważ leśne wędrówki mogą pełnić także rolę edukacyjną. Aby tak było, warto np. spróbować znaleźć i rozpoznać tropy zwierząt, odgłosy ptaków lub odgadnąć z jakiego rodzaju drzewa pochodzi dana szyszka.

Jeśli spadł akurat śnieg, świetnym sposobem na ruch będą narty biegowe. Korzystanie z nich jest dużo łatwiejsze niż tradycyjna jazda na nartach, nadadzą się więc dla wszystkich starszych dzieci i dorosłych.

Zimowe eksperymenty

Dlaczego by nie wykorzystać warunków pogodowych do przeprowadzenia ciekawych eksperymentów na zewnątrz? W internecie opisanych i pokazanych jest mnóstwo zjawisk, których uzyskanie ułatwi nam zima. Najprostsza i niewymagająca specjalistycznych sprzętów czy składników będzie obserwacja płatków śniegu przez lupę. Równie łatwo jest napełnić balony wodą z rozpuszczonymi w niej barwnikami spożywczymi i pozostawić na noc w ogrodzie do zamarznięcia, a następnego dnia po przebiciu balonów otrzymać dekoracyjne, kolorowe kule wodne. Jest to frajda i nauka nie tylko dla dzieci - w końcu kto z nas zastanawiał się, co stanie się z bańkami mydlanymi puszczanymi na mrozie?

Ślizgawka

Zazwyczaj temperatury zimą są na tyle niskie, że możliwe jest otwarcie sztucznych lodowisk. W wielu miejscach odbywają się także zajęcia hokeja. Jazda na łyżwach to jedna z aktywności dostępnych tylko zimą, dlatego warto z niej korzystać. Dzieci ćwiczą w ten sposób równowagę, a zdobyte umiejętności mogą do pewnego stopnia wykorzystać latem na rolkach. Ale rolki nie są aktywnością tylko letnią - jeśli nie ma śniegu ani lodu, a temperatura jest dodatnia, można wybrać się na nie nawet w styczniu.

Kiedy temperatury utrzymują się poniżej zera, ciekawym pomysłem może być stworzenie ślizgawki na własnym ogródku. Raczej nie będzie można jeździć po niej na łyżwach, ale bez problemu wykorzystamy ją do innych zabaw. Możemy np. zorganizować zawody na najdalszy ślizg monetą. Ogranicza nas tutaj tylko nasza wyobraźnia.

Wycieczka za miasto

To świetna opcja na spędzenie czasu w trakcie przerwy świątecznej, ferii lub po prostu na weekend. Na pewno w obrębie 1-2 godzin drogi od domu znajdziecie ciekawe miejsce, w którym jeszcze nie byliście. Mogą to być góry, zamek lub interesujące wydarzenie lokalne. Spędzamy dzięki temu czas z całą rodziną, a jednocześnie zapewniamy sobie solidną dawkę ruchu. To dobry sposób na aktywizację dzieci, które nie przepadają za sportem czy ćwiczeniami.

Dobrze dobrana garderoba to podstawa zimowych aktywności

Jeśli nasze dzieci są niezłymi rozrabiakami, ale zimą niechętnie wychodzą na zewnątrz, warto przyjrzeć się ich garderobie. Być może zimowe ubrania nie zapewniają im komfortu cieplnego i stąd bierze się niechęć do ruchu w chłodniejszych miesiącach. Wybór odzieży zimowej dla dziecka nie jest łatwy, ponieważ potrzebujemy ubrań, które zapewnią ciepło w stanie umiarkowanej aktywności, a jednocześnie nie przyczynią się do przegrzania w trakcie zabawy.

- Stara zasada sugerująca ubieranie się “na cebulkę” jest jak najbardziej aktualna. Dzięki temu dziecko zawsze może zdjąć nadmiar warstw i dopasować strój do swoich potrzeb. Oprócz tego warto postawić na materiały ciepłe, ale jednak przepuszczające do pewnego stopnia wilgoć czy powietrze. - radzi Paulina Żaczyk P.O kierownika Działu Marketingu Grupy CDRL, w tym marki Lemon Explore.

Nie pozostaje więc nic innego, jak uzbroić się w odpowiedni strój i korzystać również z tej zimnej części roku. Bez problemu możemy jednak wykorzystać ten czas kreatywnie i aktywnie, niezależnie od pogody, na którą trafimy. Poza dobrą zabawą, jest to przecież także świetny trening dla układu odpornościowego!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl