fit.pl mobile logo

Kiedy mama czuje presję, czyli terror laktacyjny

W badaniach przeprowadzonych na prawie 100 % mam, większość deklaruje chęć karmienia piersią do chwili naturalnego zaniku pokarmu. Nieliczne przypadki wskazują, iż młode mamy rezygnują z karmienia ze względów wygody lub estetyki  
breast-feeding2W Polsce zjawisko społecznego przymusu czasem zwane terrorem laktacyjnym to inaczej ugruntowanie w opinii o konieczności karmienia piersią, jako najlepszej formy żywieni i ochrony zdrowia niemowlaka.

Jest to oczywiście słuszne przekonanie, gdyż karmienie piersią, nawet, jeśli początkowo może przysparzać mamie trudności, jest bardzo wygodne, ekonomiczne a przede wszystkim stanowi pełnowartościowy posiłek dla niemowlęcia.

Także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) promuje karmienie piersią dziecka do 6-ego miesiąca życia i wymusza przestrzegania tych wytycznych przez producentów mleka modyfikowanego – co wiąże się z zakazem wprowadzania na rynek mleka modyfikowanego początkowego.


Wiemy już z czego wynika presja społecznego przymusu karmienia, a z co  z niechęcią niektórych matek do karmienia? Kobiety, które biorą udział w badaniach FGI przynawały się do kilku niedogodnień związanych z karmieniem.

Po pierwsze nieustanne zwracanie uwagi na swoją dietę, tak by pokarm był wartościowy i tak by dziecko nie miało żadnych dolegliwości. Wiele babć czasem do przesady kontroluje jakoś i rodzaj spożywanych posiłków przez ich córki i synowe, co w praktyce jest pewną formą terroru i nie daje satysfakcji matce z karmienia dziecka.

Drugim - to fakt, że mama stale nie ma pewności czy dziecko jest już odpowiednio najedzone. Często małe niejadki nie dojadają i trzeba je dokarmiać co kilkanaście minut. Jest bardzo czasochłonne i uciążliwe. Mamy dość często skarżą się na bolesne zapalenia piersi, a nocne karmienie nie zawsze jest przyjemną, a raczej  jest wykańczającą czynnością.

[-------]


Plusami bardzo mocno akcentowanymi przez mamy jest przede wszystkim szczególna bliskość, która towarzyszy karmiącej i jej dziecku. brestfeedMaluch często karmiony i przytulany do piersi jest znacznie spokojniejszy, radosny, zdrowszy. Obdarowany najpiękniejszym darem czułości, jakim jest bliskość matczynego ciała, w przyszłości prócz zdrowia na pewno odwdzięczy swoim przywiązaniem i miłością do mamy.


Kolejnym udogodnieniem mamy karmiącej jest fakt, że jadąc na wakacje nie musi pamiętać o zapasie mleka, o butelkach, termosach, jej wygodą jest to, że ma pokarm zawsze przy sobie i zawsze gotowy.


Największą presję czują jednak mamy, które od początku nie mogły karmić piersią ze względu na chorobę, lub szybko zanikający pokarm. Tak sytuacja w przypadku kobiety wrażliwej może oznaczać spadek jej wartości. Karmiąca matka jest dla niej uosobieniem ideału,którego ona nie może osiągnąć, swoją niemoc tłumaczy raczej tym, że nie potrafi być prawdziwą mamą i nie zrobiła nić, by zadbać o swoje zdrowie lub o przedłużenie laktacji.

Mocno zakorzeniony w głowie obraz kobiety karmiącej, budzi w niech pretensje do siebie, a przecież każda mama chce być dla swojego dziecka najlepszą a świecie! Ważne by dostrzec i nie bagatelizować takich symptomów u kobiet a także pomóc im w psychicznym przełamaniu pewnych utartych schematów i stereotypów. Butelkowa mama, rzadko celowo i bez powodu odstawia dziecko od piersi i warto tym pamiętać zanim będziemy próbowali krytykować wygodę karmiące butelką mamy.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl