Podstawą powstawania konfliktu serologicznego jest niezgodność czynników krwi między matką a jej dzieckiem. Każdy człowiek prócz ustalonej grupy krwi np. A, 0, B, AB posiada cechę Rh.
Część populacji na cechy Rh dodatnie a część nie, dlatego nazywane są ujemnymi Rh -. Przyczyną powstawania konfliktu serologicznego jest niezgodność w zakresie czynnika Rh między krwią matki a płodem. Jeśli przyszła mam nie ma cechy Rh, czyli ma czynnik ujemny (Rh-), a jej dziecko odziedziczyło po ojcu cechę Rh z czynnikiem dodatnim, to wytwarza się między dwoma ustrojami niezgodność serologiczna.
W tej sytuacji organizm matki broni się przez nieznajomym organizmem dziecka, wytwarzając przeciwciała, kótre mają na celu zwalczenie płodu, uznawanego za obce. Jest to niebezpieczne dla życia malucha, ale współczesną medycyna potrafi już chronić płód i matkę przed tą chorobą.
Najczęściej by ciało matki mogło dowiedzieć się o istnieniu obcego krew obu organizmów musi się spotkać, dzieje się to dopiero podczas porodu. Dziecko jest wtedy bezpieczne, ponieważ krew matki już nie zawiera niebezpiecznych przeciwciał. Dopiero podczas kolejnej ciąży organizm matki może wytwarzać znacznie więcej niebezpiecznych przeciwciał, wtedy też zagrożenie ciąży znacznie wzrasta. Przeciwciała mogą bowiem przeniknąć przez łożysko i zaatakować czerwone krwinki maluszka.
[-------]
Jak zapobiec cytotoksyczności u noworodków?
By zapobiec w kolejnej ciąży konfliktowi między krwią matki i dziecka, kobietom podaje się w zastrzyku immunoglobulinę any D. Zapobiega ona powstawaniu przeciwciał, kótre mogłyby zagrozić dziecku. Czasem podaje się aż dwie dawki tego leku w 28 tygodniu oraz tuż po porodzie. Skuteczność takich zastrzyków jest właściwie 100%.
Immunoglobulinę powinny także otrzymać kobiety, kótre miały robione badania prenatalne, usuniętą ciąże pozamaciczną, doznały poronienia lub miały krwotoki.
Konflikt serologiczny a zdrowie dziecka
Zanim medycyna poznała możliwości zapobiegania i leczenia skutków konfliktu, dzieci cierpiały na anemie, żółtaczkę a często umierały. Obecnie lekarze mogą kontrolować ciążę i wykonywać niezbędne badania, kótre stwierdzają, w jakim stanie jest dziecko poddawane przeciwciałami matki. Jeśli zachodzi potrzeba lekarz może zdecydować o wczesnojesiennym zakończeniu ciąży np. w 37 lub 38 tygodniu ciąży i przeprowadzeniu transfuzji krwi dziecka w celu wyeliminowaniu przeciwciał anty D.
www.fit.pl
Konflikt serologiczny
Każda przyszła mama martwi się o zdrowie swojego dziecka. Lęk kobiet najczęściej przed lub w trakcie poczęcia dotyczy konfliktu serologicznego, czyli choroby cytotoksycznej noworodków. Współczesna medycyna oraz wiedza na ten temat praktycznie we wszystkich przypadkach radzi sobie z tą chorobą bez uszczerbku dla zdrowia mamy i dziecka