Macierzyństwo pomaga zwiększać struktury mózgu!

Kobiety, którym urodziło się dziecko - w ciągu miesiąca zmieniają się struktury mózgu. Świeżo upieczone mamy pod wpływem emocji związanych z nową rolą mają znacznie powiększone obszary mózgu opowiedzialne za rodzicielstwo  
fit.pl
2010-10-25 00:00
Udostępnij
Macierzyństwo pomaga zwiększać struktury mózgu!
mama dzieckoStruktury odpowiedzialne za motywację emocje i zachowania opiekuńcze zwiększają się u kobiety po pojawieniu się małego potomka – tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Yale.


Analizy badaczy amerykańskch  przeprowadzono na grupie 19 kobiet, które urodziły zarówno chłopców jak i dziewczynki. Średnia wieku badanych kobiet wynosiła 33 lata. Kobiety miały wykształcenie, wszystkie karmiły piersią i nie stwierdzono u żadnej depresji poporodowej


Mamy poproszono także o wybranie przymiotników z przygotowanej listy, aby określiły swój stosunek do dziecka i macierzyństwa oraz wybrały te  pasujące do ich dziecka i bycia mamą. Wśród pozytywnych określeń pojawiły się takie: jak zadowolona, dumną, piękne, idealne,wyjątkowe.

Mamy przeszły również badania mózgu z użyciem rezonansu magnetycznego w okresie od drugiego do czwartego tygodnia po ciąży oraz po 3 i czwartym miesiącu po porodzie.


Podczas porównania testów naukowcy dostrzegli różnice w obszarach mózgu matek. Objętość istoty szarej zdecydowanie powiększyła się w drugim etapie badania u wszystkich kobiet, a najbardziej u tych, bardzo pozytywnie odbierających rolę matki.


Powiększone struktury były odpowiedzialne za rozwój instynktów rodzicielskich np. emocji w stosunku do dziecka, przetwarzaniu przyjemnych bodźców.

Zdaniem naukowców, którzy podjęli się badania. Dziecko pomaga wyzwolić pewną sensoryczną stymulację mózgu odpowiedzialną za zachowania opiekuńcze matki i reakcje na poszczególne zachowania dziecka - takie mechanizmy pozwalają dziecku przeżyć oraz zapewniają mu stabilizację emocjonalną i prawidłowy rozwój.

www.fit.pl