fit.pl mobile logo

Mamo - pamiętaj o wodzie!

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego woda jest istotnym elementem w diecie kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Polskie Towarzystwo Pediatryczne podkreśla jej rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Według badania Millward Brown SMG/KRC kobiety w tym ważnym dla nich i ich pociech okresie piją jej wciąż zbyt mało!
Właściwe odżywianie, a także nawadnianie są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Jest to szczególnie ważne dla Pań planujących ciążę oraz spodziewających się dziecka. Zbilansowana dieta bogata w odpowiednie składniki mineralne oraz spożywanie właściwej ilości płynów ma bowiem wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka.

Zgodnie z rekomendacją zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety w ciąży powinny spożywać najwyższej jakości wodę źródlaną. Wpływa ona na właściwy rozwój tkanek dziecka. Osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości takie jak poranne nudności czy wymioty. Reguluje temperaturę ciała i ciśnienie tętnicze krwi, pomaga w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Co istotne sprzyja również utrzymaniu właściwej masy ciała, bo nie zawiera kalorii, oraz poprawia samopoczucie.

Według Instytutu Żywności i Żywienia każda z pań powinna wypijać 2-3 litry płynów dziennie. W czasie ciąży ilość spożywanej wody powinna wzrosnąć o ok. 300 ml/dobę, a w okresie karmienia piersią nawet o 600-800 ml/dobę. Zatem przyszła mama powinna spożywać ok. 3 litrów płynów dziennie, aby zapewnić sobie i dziecku prawidłowe nawodnienie. W przypadku mam karmiących ilość ta powinna wzrosnąć nawet do 4 litrów – dodaje Ewa Kurowska, dietetyk, specjalista ds. komunikacji zdrowotnej w firmie Żywiec Zdrój.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom w okresie reprodukcyjnym, ciąży i karmienia piersią picie butelkowanej wody źródlanej, najlepiej niskozmineralizowanej (suma składników mineralnych do 500 mg/l). Dodatkowo woda odpowiednia dla tej grupy powinna charakteryzować się niską zawartością jonów sodu. W okresie ciąży zaleca się bowiem ograniczenie podaży jonów sodu w diecie jako formę profilaktyki nadciśnienia.

Odpowiedzialna mama powinna również zadbać o kształtowanie u swojego dziecka już od najmłodszych lat odpowiednich nawyków żywieniowych. Najlepiej, aby zawsze miało pod ręką butelkę wody i odruchowo po nią sięgało. W wyrabianiu takiego nawyku, niezastąpiony jest dobry przykład regularnie sięgającej po wodę mamy.

Wyjątkowym okresem w życiu dziecka jest pierwszych 4-6 miesięcy - jeżeli karmienie piersią jest wówczas wystarczające dla prawidłowego wzrostu niemowlęcia, nie wymaga ono dodatkowego podawania napojów. Jednak już od kolejnych miesięcy podaż płynów musi znacząco wzrosnąć. Należy pamiętać, że dzieci są dużo bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli. Według najnowszej rekomendacji Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia powinny spożywać 800 ml płynów dziennie. Dzienne zapotrzebowanie na płyny u dzieci między 1. a 3. rokiem życia wynosi 1300 ml. W kolejnych trzech latach życia PTP zaleca dzieciom spożywanie już 1700 ml płynów dziennie. Szacuje się, że 20% dziennej podaży płynów dostarczane jest wraz z pożywieniem. Pozostałą ilość należy wypić, najlepiej w postaci czystej wody.

Dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna (niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa). Dzieciom starszym (powyżej 3. roku życia) można podawać również wodę średniozmineralizowaną.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl