„Public Health Nutrition” potwierdza obserwacje badaczy, którzy uważają, że jedzenie mięsa przez dzieci ma wpływ na ich szybsze dojrzewanie. Nie tylko nukowcy zaobserwowali szybkość dorastania wśród dzieci. W XX wieku średni wiek, w którym dziewczynki zaczynają miesiączkować znacznie się obniżył, co ma wpływ także na rosnący poziom otyłości.
Niektórzy badacze, np. dr Imogen Rogers z Uniwersytetu Brigton uważa, że waga jednak nie jest jedynym czynnikiem przyspieszenia miesiączkowania, ponieważ średni wiek, kiedy dziewczynki miały pierwsze miesiączki nie obniżył się wraz ze wzrostem otyłości.
Naukowców przyjęli założenie obserwowania dziewczynek od momentu urodzenia. Porównano zatem sposób odżywiania dziewczynek, kiedy miały siedem lat i okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia miesiączki przed 12. rokiem życia było o 75 proc. wyższe w grupie dziewcząt, których podstawą diety była duża ilość mięsa.
Badacze potwierdzili swoje obserwacje wśród 3 tyś brytyjskich 12 latek. Wykazały one, że spożywanie mięsa w ilości 8 porcji tygodniowo (w wieku 3 lat) oraz 12 porcji tygodniowo ( wieku 7 lat ma ścisły związane z wczesnym wystąpieniem pierwszej miesiączki.
Co więcej takie obserwacje wpłynęły na kolejne badania, które wykazały zależność pomiędzy wczesnym miesiączkowaniem a większym ryzykiem zachorowania na raka piersi, co związane jest prawdopodobnie z dużą eksploatacją estrogenów.
www.fit.pl