Czym jest narkomania?
To konieczność przyjmowania środka zmieniającego świadomość. Pragnie się doświadczyć wpływu narkotyku na psychikę lub uniknąć przykrych objawów towarzyszących jego brakowi.
Uzależnienie psychiczne - pragnienie przyjmowania danej substancji ma charakter przymusu. Motorem jest strach, że nie sprosta się życiu bez narkotykowego "napędu". Jest równie niebezpieczne jak fizyczne uzależnienie organizmu.
Uzależnienie fizyczne - nagłe odstawienie narkotyku powoduje, że organizm zaczyna "krzyczeć z głodu". Pojawiają się sensacje żołądkowe, bóle kończyn i kręgosłupa, drżenie dłoni, zaburzenia snu, napady drgawek.
Zło miękkie i twarde
Heroina, kokaina i amfetamina to narkotyki "twarde". Mają silne działanie i bardzo szybko uzależniają. Konopie indyjskie (marihuana, haszysz) i działające halucynogennie tzw. kwasy (grzybki, ecstasy i LSD) to narkotyki tzw. miękkie - uzależniają wolniej i głównie psychicznie. Ale uwaga: zażycie "kwasów" czy "trawki" również może mieć tragiczne skutki - wyzwolić ukryte psychozy, doprowadzić do wypadku spowodowanego zaburzeniami świadomości. Niektóre narkotyki zaliczane do wardych (np. amfetamina, kokaina) są niezwykle groźne, mimo że uzależniają fizycznie w niewielkim stopniu. Największe zło polega na tym, że każdy narkotyk uzależnia psychicznie. Ten głód jest o wiele gorszy niż fizyczny, a uwolnić się od niego jest niezwykle trudno.
Trzymaj rękę na pulsie!
Przyjrzyj się bacznie swojemu dziecku.
- Zaczyna znikać z domu na długie godziny?
- Potrzebuje więcej niż dotychczas pieniędzy?
- Stało się agresywne lub ciężko nawiązać z nim kontakt?
- W biurku znajdujesz podejrzane akcesoria?
- Z domu zaczęły znikać cenne przedmioty?
Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiesz TAK, nie zwlekaj! Rozpoznaj nieprzyjaciela: Przedstawiamy szczegółowy opis najpopularniejszych narkotyków. Dyskretnie przejrzyj osobiste rzeczy dziecka, sprawdź kieszenie, torby, książki, szuflady i wszystkie możliwe schowki. Rozterki, czy to etyczne, odłóż na bok. Twoje "śledztwo" to nie łamanie prawa dziecka do intymności, lecz próba ustalenia, czy nie wpadło w niebezpieczny nałóg. Traktuj to jak wyciągnięcie pomocnej dłoni.
Nabrałaś podejrzeń?
Nigdy nie zaczynaj od awantury. Porozmawiaj z dzieckiem. Narkotyk często jest lekarstwem na brak kontaktu z otoczeniem, wybadaj więc, jakie twoja pociecha ma problemy i czy nie wpadła w ćpające towarzystwo. Jeśli upewnisz się, że twoje dziecko bierze, natychmiast poszukaj pomocy w specjalistycznej poradni! Znajdziesz tam kompetentne i życzliwe osoby, z których część boryka się z problemem podobnym do twojego.
Gdzie szukać pomocy?
Przez telefon:
- Ogólnopolskie Pogotowie Makowe - bezpłatna infolinia (0-800) 12 03 59
(0-800) 10 96 96 - Warszawskie Pogotowie Makowe - tel. (0-22) 844 44 70 od poniedziałku do piątku w godz. 10-20
sobota w godz. 10-15 - Lokalne ośrodki Monaru - infolinia tel. (0-22) 628 03 36