Sprawdź co bierze twoje dziecko! Myślisz, że was to nie dotyczy? Przejrzyj na oczy! Narkomania to nie problem nastolatków z amerykańskich filmów
fit.pl
2009-02-03 00:00
Udostępnij
Narkotyki
"Dragi" już od lat stanowią część szkolnego i podwórkowego życia naszych dzieci. Zaczyna się od paru dymków skręta lub kolorowej pastylki połkniętej na imprezie, by się rozkręcić. Pierwszy raz ktoś częstuje, później sięga się po narkotyki samemu. Nic prostszego, bo można je kupić wszędzie: w dyskotekach i klubach, na ulicy, a nawet w szkole. Jedyny problem, jak zaopatrzyć się w "dragi", to pieniądze. Handlarze (bywają nimi koledzy z klasy) są sprytni: pierwszy raz jest za darmo, ale za następne trzeba słono zapłacić. Jedną z największych barier w walce z narkomanią jest niewiedza. 

Czym jest narkomania?
To konieczność przyjmowania środka zmieniającego świadomość. Pragnie się doświadczyć wpływu narkotyku na psychikę lub uniknąć przykrych objawów towarzyszących jego brakowi.
Uzależnienie psychiczne - pragnienie przyjmowania danej substancji ma charakter przymusu. Motorem jest strach, że nie sprosta się życiu bez narkotykowego "napędu". Jest równie niebezpieczne jak fizyczne uzależnienie organizmu.
Uzależnienie fizyczne - nagłe odstawienie narkotyku powoduje, że organizm zaczyna "krzyczeć z głodu". Pojawiają się sensacje żołądkowe, bóle kończyn i kręgosłupa, drżenie dłoni, zaburzenia snu, napady drgawek.
Zło miękkie i twarde
Heroina, kokaina i amfetamina to narkotyki "twarde". Mają silne działanie i bardzo szybko uzależniają. Konopie indyjskie (marihuana, haszysz) i działające halucynogennie tzw. kwasy (grzybki, ecstasy i LSD) to narkotyki tzw. miękkie - uzależniają wolniej i głównie psychicznie. Ale uwaga: zażycie "kwasów" czy "trawki" również może mieć tragiczne skutki - wyzwolić ukryte psychozy, doprowadzić do wypadku spowodowanego zaburzeniami świadomości. Niektóre narkotyki zaliczane do wardych (np. amfetamina, kokaina) są niezwykle groźne, mimo że uzależniają fizycznie w niewielkim stopniu. Największe zło polega na tym, że każdy narkotyk uzależnia psychicznie. Ten głód jest o wiele gorszy niż fizyczny, a uwolnić się od niego jest niezwykle trudno.
Trzymaj rękę na pulsie!
Przyjrzyj się bacznie swojemu dziecku.
  • Zaczyna znikać z domu na długie godziny?
  • Potrzebuje więcej niż dotychczas pieniędzy?
  • Stało się agresywne lub ciężko nawiązać z nim kontakt?
  • W biurku znajdujesz podejrzane akcesoria?
  • Z domu zaczęły znikać cenne przedmioty?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiesz TAK, nie zwlekaj! Rozpoznaj nieprzyjaciela: Przedstawiamy szczegółowy opis najpopularniejszych narkotyków. Dyskretnie przejrzyj osobiste rzeczy dziecka, sprawdź kieszenie, torby, książki, szuflady i wszystkie możliwe schowki. Rozterki, czy to etyczne, odłóż na bok. Twoje "śledztwo" to nie łamanie prawa dziecka do intymności, lecz próba ustalenia, czy nie wpadło w niebezpieczny nałóg. Traktuj to jak wyciągnięcie pomocnej dłoni.

Nabrałaś podejrzeń?

Nigdy nie zaczynaj od awantury. Porozmawiaj z dzieckiem. Narkotyk często jest lekarstwem na brak kontaktu z otoczeniem, wybadaj więc, jakie twoja pociecha ma problemy i czy nie wpadła w ćpające towarzystwo. Jeśli upewnisz się, że twoje dziecko bierze, natychmiast poszukaj pomocy w specjalistycznej poradni! Znajdziesz tam kompetentne i życzliwe osoby, z których część boryka się z problemem podobnym do twojego.

Gdzie szukać pomocy?

Przez telefon:
  • Ogólnopolskie Pogotowie Makowe - bezpłatna infolinia (0-800) 12 03 59 
                                                                                           (0-800) 10 96 96
  • Warszawskie Pogotowie Makowe - tel. (0-22) 844 44 70 od poniedziałku do piątku w godz. 10-20
                                                                                                   sobota w godz. 10-15
  • Lokalne ośrodki Monaru - infolinia tel. (0-22) 628 03 36

www.fit.pl