Naukowcy ze Szwedzkiego Uniwersytetu twierdza, ze te przypadłości często dotyczą chłopców niż dziewczynek. Nikotyna według badany ma ścisły związek z testosteronem.
Nikotyna może bardzo negatywnie wpływać na rozwój mózgu i wchodzić w interakcję z testosteronem w okresie płodowym. Chłopcy są zatem bardziej narażeni na wpływ nikotyny jeszcze w łonie matki, ale także już po urodzeniu.
Badania przeprowadzone zastały na 13 tys. brytyjskich dzieciach. Badanie selekcjonowało dzieci matek niepalących i palących podczas ciąży. Dzieci w wieku 11 lat zostały przebadane pod względem zdolności fizycznej kontroli.
Dzieci miały podnieść na czas 20 zapałek jednocześnie prawa i lewa ręką oraz zaznaczyć na czas 200 kwadratów i skopiować te figury.
Badanie pokazało następujące wyniki. Dzieci, których matki paliły podczas ciąży ponad 5 papierosów dziennie miały większe problemy z wykonaniem zadań.
W trakcie ciąży palącej matki zachodzą nieodwracalne zmiany. Dziecko poprzez reakcje nikotyny z acetylocholiną – będącą neuroprzekaźnikiem zaburza proces informacji o głodzie dziecka. Dziecko jest niedożywione, co oznacza, że mózg nie rozwija się prawidłowo, gdyż nie dostarczona zastaje odpowiednia ilość energii.
www.fit.pl
Palenie w ciąży grozi pogorszeniem sprawności motorycznej u dzieci
Palenie podczas ciąży ma bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu. Jak przekonują naukowcy, paląca matka nie tylko zatruwa dziecko, ale doprowadza do pogorszenia jego kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej w przyszłości