fit.pl mobile logo

Trening po porodzie - jak bezpiecznie wrócić do formy

Poziom aktywności fizycznej przed i w trakcie ciąży może być kluczowym elementem szybkiego powrotu do formy i zgrabnej sylwetki po porodzie
cwiczenia ciazaPrzygotowanie do ciąży i porodu

Poziom aktywności fizycznej przed i w trakcie ciąży może być kluczowym elementem szybkiego powrotu do formy i zgrabnej sylwetki po porodzie. Chociaż sposób myślenia o fitness jako przygotowaniu silnego ciała do ciąży i porodu wciąż w Polsce jest nowością, to na szczęście coraz więcej kobiet w ciąży dba o aktywność fizyczną i już zawczasu zastanawia się jak szybko wrócić do zgrabnej sylwetki sprzed tego okresu.

Przyszłe mamy powinny pamiętać, że wszelkie zachowania żywieniowe (tzw. „jedzenie za dwoje”) czy ograniczenie do minimum aktywności fizycznej w ciąży ma znaczący wpływ na to czy uda im się zrealizować założony wcześniej plan powrotu do formy. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety i każda przyszła mama zawsze chce jak najlepiej dla swojego maleństwa i dla swego ciała, jednakże nie zawsze wybiera właściwą drogę. Powyższe przykłady nie służą tak naprawdę ani dziecku, ani mamie. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie wskazał żadnych przeciwwskazań, kobieta po pierwszym trymestrze może już uczestniczyć w zajęciach fizycznych dla przyszłych mam. Fitness kluby i szkoły rodzenia oferują obecnie bogaty wybór wartościowych i bezpiecznych form aktywności fizycznej, dostosowanych specjalnie dla kobiet w ciąży.

Poprzez regularne ćwiczenia ciało podczas ciąży przygotowywane jest do kolejnego ważnego momentu w życiu, czyli porodu. Dzięki wzmocnieniu mięśni, ich uelastycznieniu i nauce świadomego rozluźniania poród będzie mniej bolesny, łatwiejszy i szybszy. Ponadto poprzez wprowadzany w ramach ćwiczeń trening mięśni dna miednicy zmniejsza się ryzyko pojawiającej się dosyć często po porodzie nieprzyjemnej dolegliwości nietrzymania moczu.

Powrót do formy po porodzie

Po porodzie i okresie połogu, trwającym po porodzie naturalnym 6 - 8 tygodni, a po cesarskim cięciu 8 – 10 tygodni nadchodzi czas żeby zadbać wreszcie o siebie i swoje ciało. Przed podjęciem jakiejkolwiek regularnej aktywności ruchowej należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do podejmowania wysiłków fizycznych. U kobiet nie uczęszczających na gimnastykę dla ciężarnych dosyć często występuje np. rozstęp mięśnia prostego brzucha. Lekarz ginekolog powinien przed wypisem do domu sprawdzić brzuch swojej pacjentki i poinformować ją o tym. Jest to szczególnie ważna informacja, ponieważ wtedy kobieta nie powinna wykonywać ćwiczeń mięśni brzucha jakie proponowane są na standardowych zajęciach fitness, gdyż poprzez nieodpowiednie ich wzmacnianie może doprowadzić do powiększenia tego rozstępu.

W związku z tym, że ciało kobiety po ciąży ciągle się zmienia, wymaga specjalnego zestawu ćwiczeń, dostosowanego dodatkowo do okresu połogu i karmienia piersią. Każda z kobiet inaczej przechodzi przez te okresy, dlatego przed zajęciami należy skonsultować się z osobą prowadzącą (specjalistą w tej dziedzinie - najlepiej fizjoterapeutą) i określić indywidualne cele, potrzeby i możliwości ćwiczącej. Trening po porodzie powinien być prowadzony w tempie umiarkowanym, zawierać statyczne ćwiczenia wzmacniające, w tym ćwiczenia wzmacniające rdzeń ciała, mięśnie dna miednicy i ich synergistów. Aktywność po porodzie to również trening prawidłowej postawy, zapobiegający wadom i dolegliwościom bólowym kręgosłupa.

Kobieta karmiąca powinna nakarmić dziecko przed treningiem, ponieważ do 1,5 godziny po wysiłku może utrzymywać się stężenie kwasu mlekowego w mleku i może ono dziecku nie smakować. Nie powinna też podejmować się wykonywania treningów fizycznych o dużej intensywności, ponieważ może stracić pokarm. Odradza się też pływanie czy aqua aerobik, ponieważ w wodzie basenów, akwenów publicznych występują bakterie, które mogą wywołać zapalenie piersi jak i dróg rodnych. Polecane są spacery, nordic walking, pilates (jeśli nie występuje rozstęp mięśnia prostego brzucha), a przede wszystkim zajęcia stworzone specjalnie dla kobiet po ciąży.

Obecnie wiele ośrodków fitness proponuje dwie formy zajęć: tylko dla młodych Mam i wspólne ćwiczenia Mam z dzieckiem. Wybierając zajęcia fitness z maluszkiem można nauczyć się jak podczas własnego treningu można stymulować także rozwój swojego maleństwa. Taka forma zajęć jest bardzo dobra dla kobiet, które nie mają okazji zostawić dziecka pod opieką innych i same poćwiczyć. Tylko zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną osobę zapewniają bezpieczny i efektywny powrót do formy po porodzie.

Dlatego nie zwlekaj – zatroszcz się o swoją aktywność fizyczną, niezależnie od tego czy jesteś przed, w trakcie czy po ciąży. Wysiłek włożony dziś na pewno zaprocentuje świetną formą i sylwetką dla Ciebie oraz zdrowym rozwojem Twojego maleństwa w przyszłości. Zachęcamy do regularnego treningu!

Aneta Bar, Specjalista działu FitMama w fitmama

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
gabka5655

Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę WWW.IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D

Zgłoś nadużycie-
Maria Py

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl