Umiejętność ćwiczenia koncentracji przydaje się nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, które każdego dnia chłoną wiedzę i muszą ją starannie uporządkować, by potem móc z niej w pełni korzystać.
Nie zawsze jednak łatwo zabrać się do pracy nad zadaniem domowym, zwłaszcza, że głośne rozmowy i włączony telewizor mogą skutecznie rozpraszać.
Odpowiedni kierunek ćwiczeń i stworzenie warunków pozwoli zaszczepić w dziecku pozytywną motywację i wiarę w osiągnięcie sukcesu. Ważny jest cel i plan . Jeśli dziecko będzie wiedziało na co pracuje i dlaczego to robi, sens celu i korzyści z niego wynikające mogą pomóc skoncentrować jego uwagę.
Doskonałą motywacją może być lepsza ocena i nagroda, które może otrzymać dzięki swoim staraniom a przy określeniu terminu realizacji takiego zamierzenia łatwiej jest dziecku zmotywować się do działania i krok po roku zbliżać się do celu.
Koncentrację uwagi można wspomagać oczywiście dzięki regularności i częstotliwości nauki, ale także poprzez poszczególne ćwiczenia, wspierające jego chęci i działanie.
Muzyka
Mówi się, że łagodzi obyczaje a podczas pracy nad ćwiczenie czy zadaniem? Niektórzy, by pracować potrzebują muzyki, inni nie, dlatego warto ustalić to z dzieckiem, jeśli muzyka mu nie przeszkadza poeksperymentujcie z muzyka klasyczną. Specjaliści twierdzą, że muzyka barokowa świetnie poprawia koncentrację, ale oczywiście nie przesadzajmy, ma być tylko cichym tłem. Jeśli dzieci wzbraniają się przed muzyką klasyczną , może wolą uczyć się przy innych dźwiękach?
[-------]
Licz i skoncentruj się!
Okazuje się, że liczenie jest świetnym treningiem, poprawiającym koncentrację. Proste zadania matematyczne wykonywane w pamięci i dostosowane do wieku dziecka mogą być doskonałą rozgrzewką przed poszczególnymi zadaniami.
Mnożenie, dodawanie do 100 , o dobry trening dla umysłu, świetnie działają także ćwiczenia, kótre opierają się o wypowiadaniu cyfr i liczb będących wielokrotnością, jakiejś jednej np. cyfry 3 (dziecko zatem ma podać kolejne jej wielokrotności - 3, 6, 9, 12, 15 itd..) w zależności od umiejętności dziecka. Dla dzieci starszych o większych kompetencjach można zaproponować ćwiczenie polegające na wymienianiu wszystkich liczb zawierających np. cyfrę 8 i jej wielokrotność.
Ćwicz z dzieckiem cierpliwość
Jeśli dziecko ma osiągać sukcesy także podczas nauki trudnych zadań, wymagających długotrwałego wykonywania, warto trenować jego cierpliwość. U małych dzieci najszybciej widać postępy w wykonywaniu ćwiczenia, jeśli przedstawimy go w formie konkursu. Dziecko musi po prostu skupić uwagę na danym przedmiocie, jak długo potrafi.
Warto także podawać czas osiągnięcia po zakończeniu ćwiczenia, żyłka rywalizacji i nagrody na pewno zachęci go do poprawiania swojego wyniku. Czas ćwiczenia można przedłużać, jeśli dziecko osiąga coraz lepsze wyniki, warto także obserwować, jak te ćwiczenia wpłynęły na sposób i jakość nauki.
Czytaj więcej:
www.fit.pl