Jako główne czynniki sprzyjające nadwadze i otyłości u dzieci wskazywane są: niezdrowy tryb życia, dieta bogata w puste kalorie, brak ruchu, siedzący tryb życia. Do niedawna jako przyczynę nadwagi czy otyłości podawano także czynniki genetyczne.
Teorie mówiąca o tym, że otyłe dzieci, mają pulchnych rodziców, według najnowszych badań, jest błędna.
Naukowcy z USA, zaniepokojeni istną wręcz epidemią otyłości wśród najmłodszych, postanowili dociec, gdzie leży źródło problemu. Amerykańscy uczeni zbadali mechanizmy prowadzące do występowania nadwagi u dzieci.
Od dawna funkcjonuje teoria, która zakłada, że nadwaga i predyspozycje do niej wynikają z uwarunkowań genetycznych. Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się tej teorii. Na uniwersytecie w Michigan przebadano ponad tysiąc uczniów w wieku 11-12 lat. Wśród badanych porównywano następujące parametry medyczne:
• wskaźnik BMI
• ciśnienie tętnicze
• stężenie tłuszczów we krwi
• poziom glukozy
• reakcję tętna na wysiłek fizyczny
Po określeniu stanu zdrowia dzieci, zapytano ich o tryb życia. Analizowano go w odniesieniu do masy ciała - u uczniów ważących w granicach normy, z nadwagą i otyłych.
Wyniki nie są żadnym odkryciem. Z analizy naukowców wyszło, że wśród dzieci otyłych przeważa siedzący tryb życia. Dzieci te stronią od sportowych zajęć pozalekcyjnych. W szkole również spożywają posiłki wysokokaloryczne, typu chipsy, słodycze, czy napoje gazowane.
Pomiędzy regularnym wysiłkiem fizycznym a dietą istnieje wyraźna zależność. Naukowcy sugerują, aby wśród dzieci ekstremalnie otyłych przeprowadzić badania genetyczne. U innych najprawdopodobniej sama zmiana stylu życia i sposobu odżywiania wystarczyłaby do osiągnięcia pożądanej wagi.
www.dziecko.fit.pl