Ile dzieci otyłych jest w Polsce?

Centrum Zdrowia Dziecka podjęło próbę opracowania norm ciśnienia tętniczego dla populacji dzieci i młodzieży
fit.pl
2010-05-31 00:00
Udostępnij
Ile dzieci otyłych jest w Polsce?
obesitychild1Nadciśnienie tętnicze jest podstawowym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów i jednym z najbardziej rozpowszechnionych stanów chorobowych. Nadciśnienie tętnicze występuje w wieku rozwojowym i prowadzi do uszkodzenia narządów docelowych, jakkolwiek oszacowanie chorobowości jest utrudnione ze względu na brak powszechnie uznanej definicji nadciśnienia wieku rozwojowego.

W Polsce, zgodnie z wymogami prawa, pomiar ciśnienia krwi dziecka powinien być wykonany w trakcie badań profilaktycznych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz powinien zostać odnotowany centyl zmierzonego ciśnienia. Dotychczas nie opracowano norm ciśnienia tętniczego dzieci i młodzieży reprezentatywnych dla populacji dzieci polskich.

Pierwsze wyniki badań projektu OLAF „Opracowanie norm ciśnienia tętniczego dla populacji dzieci i młodzieży w Polsce” są alarmujące. Okazuje się, że nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w Polsce występuje bardzo często. Pod tym względem niemal dorównujemy Amerykańskim dzieciom, które obecnie są uznane za najbardziej otyłe na świecie. Wyniki projektu identyfikują również ekspozycje na czynniki obessogenne w środowisku szkolnym.

Projekt OLAF został przeprowadzony przez Zakład Zdrowia Publicznego Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia dziecka. Projekt rozpoczął się w lipcu 2007 roku. Badanie reprezentatywnej próby 17 573 spośród dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym 7-18 lat zostało przeprowadzone w okresie od listopada 2007 roku do listopada 2009 roku.

Projekt badawczy został sfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

www.fit.pl