Jesteście na urlopie, wspólne z dzieckiem delektujecie się wolnością, ... niestety czasem i one - dziecięce przypadłości - chętnie towarzyszą waszej wycieczce. Co zrobić, by problemy zdrowotne dziecka nie zmusiły do powrotu bądź zmiany wakacyjnych planów?  
fit.pl
2012-07-25 00:00
Udostępnij
Wakacyjne dolegliwości dziecka
dziecko latoPotówki, odparzania, poparzenia słoneczne i biegunka mogą szybko zepsuć wasz wakacyjny nastrój i zmusić do powrotu do domu. Aby tak się nie stało warto zachować środki ostrożności.

SOS dla skóry dziecka

Upał nie służy dziecięcej skórze, nieodpowiednio chroniona i spocona może powodować czerwony problem. Potówki to najczęściej małe czerwone krostki, grudki lub nawet pęcherzyki, kótre tworzą się na wilgotnej i spoconej skórze dziecka pomiędzy zgięciami nóżek, rąk, fałdkach skóry, pośladkach, a także w okolicach pach.

Najskuteczniejszą walką z nimi jest utrzymanie jak najdłużej suchej skóry w newralgicznych okolicach, a także kąpiele z dodatkiem łagodzącego rumianku.

Latem także skóra pośladków dziecka przeżywa trudne chwile. Pieluszki jednorazowe są oczywiście zbawieniem dla rodziców, ale nie przepuszczają powietrza, dlatego pośladki dziecka nie odpoczywają, częściej przegrzewają się reagując odparzeniem. Co robić, gdy malucha trudno jeszcze nauczyć kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne?

Gdy upał na zewnątrz, warto częściej zmieniać pieluszki lub, zwłaszcza w wózku lub nosidełku, pozostawiać niezapiętą. Dziecko będzie miało ochronę, czując jednocześnie komfort i luz, a skóra możliwość oddychania. Prócz luźniejszej pieluszki w przypadku bardzo wrażliwej skóry waszego dziecka, nie zapominajcie o kremach lub zasypkach do pielęgnacji pośladków.

[-------]

Walcz z insektami

Komary, mrówki, pszczoły, osy a zwłaszcza kleszcze są najmniej przyjemnymi towarzyszami podróży. Trudno pozbyć się ich wszystkich, warto jednak, odstraszać je odpowiednimi preparatami. Smaruj dziecko specjalnymi kremami lub pryskaj preparatami odstraszającymi komary i kleszcze. Ograniczaj picie słodkich napojów z puszek lub butelek, nie są zdrowie dla dzieci, a co więcej sprzyjają pojawieniu się pszczół i os. Po każdym słodkim posiłku myj dzieciom ręce. Słodki zapach pożywnia także wabi nieproszonych gości.

wakacje dziecko

Ograniczaj noszenie kolorowych i jaskrawych ubranek, to one najczęściej przyciągają wszelkie insekty. Wybierając się na spacer do lasu, zabezpiecz głowę maluszka czapką lub kapeluszem, a tuż po spacerze sprawdź, czy na ciele nie czyha niebezpieczny kleszcz. Miej w pogotowiu maści łagodzące ukąszenia komarów i innych insektów. W razie podejrzanych ukąszeń i zaczerwienionej skóry skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj ukąszenia osy lub pszczoły, jeśli dziecko nigdy nie miało kontaktu z jadem, nie wiadomo, czy nie jest uczulone.

Żołądkowe rewolucje

Biegunka czy zatrucie pokarmowe, to najczęstsze dolegliwości, które dopadają małych podróżników. Upał nie sprzyja potrawom, na słońcu lub w wysokiej temperaturze szybko psują się, powodując niestrawności, bóle brzucha, wymioty, mdłości i biegunkę. Im młodsze dziecko doświadczy któregoś z tych poważnych dolegliwości, tym szybciej lekarz powinien ocenić jego stan zdrowia.

Nie bagatelizuj, smaku i zapachu potraw, jeśli chcesz uchronić dzieci i siebie przed przykrymi dolegliwościami zatrucia.  Jak najczęściej myj ręce, dbaj o higienę podczas przygotowywania posiłków i pamiętaj o podawaniu dzieciom produktów w mniejszych opakowaniach, bez odkładania ich na później, zwłaszcza dotyczy to produktów białkowych, które najszybciej ulegają zepsuciu.

Zdrowa głowa na wakacjach

Chroń głowę dziecka przed udarem, i pamiętaj, by w upalny dzień zawsze nosiło czapkę! Pilnuj, by maluch dużo pił i przebywał w zacienionych miejscach.Jeśli dziecko wydaje Ci się podejrzane sennie, nie ma apetytu, narzeka na bóle głowy, żołądka i dokuczają mu wymioty szybko skontaktuj się z pediatrą!

www.dziecko.fit.pl